143 Spreker wijst in dit verband op de ervaring, welke men bij de voormalige stadsgemeente Meester-Cornelis heeft opgedaan. De daar verstrekte „meetbrieven" waren slechts eenvoudige schetsen, met toe lichtingen van oesahaperceelen, doch zelfs de opmaking hiervan werd door de bevolking der gemeentelijke particuliere landerijen ten zeerste op prijs gesteld. De oesahabezitters wilden allen zoo'n meetbrief hebben en hadden daar graag een kleine vergoeding voor over. Verder is het spreker opgevallen, dat prae-adviseur een strenge scheiding wenscht tusschcn den meetdienst en de grondendiensten, zonder nochtans deze wenschelijkheid voldoende te motiveeren. Het komt spreker voor, dat een dergelijke scheiding organisatorisch niet noodzakelijk is en wellicht door de meerdere kosten de bereiking van het gestelde doel in bepaalde gevallen in den weg zal staan. De over kapping van diverse af deelingen, zooals bijvoorbeeld te Batavia, waar alle grond- en woningzaken bij één dienst zijn ondergebracht, zal toch evenzeer voor de behartiging en coördinatie der verschillende belangen kunnen zorgdragen als een college van Burgemeester en Wethouders of een burgemeester dit zou kunnen doen, wanneer er een los van andere gemeentelijke gronddiensten zijnde meetdienst zou bestaan Gaarne zou spreker dan ook van den prae-adviseur nader verne men, waarop deze zijn vrees voor partijdigheid en onafhankelijkheid juist bij een gecombineerden dienst is gegrond. De heer M. BeekmanHoofd van den Dienst van het Kadaster, zegt ongeveer het volgende Ik vertrouw dat na de uiteenzettingen van den landmeter v. Huls velen van U ervan zullen zijn overtuigd, dat een Inl. Kadaster het best door den Kadastralen dienst zal kunnen worden verzorgd waarbij uiteraard de medewerking der Gemeenten niet zal kunnen worden gemist. Voor hen, die deze overtuiging nog niet mochten hebben gekre gen, wil ik met de meeste nadruk waarschuwen voor dilettantisme op dit gebied. Voor een kadaster is meer noodig dan een oppervlakkige kennis van landmeten. Toen ik na een 20-jarige loopbaan als ingenieur bij het Kadaster kwam, dacht ik er ook betrekkelijk licht over doch sindsdien heb ik wel anders geleerd.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 71