144 Het is niet voor niets, dat de landmeter vier jaar in Delft moet studeeren en na aankomst in Indië nog eenige jaren noodig heeft om het Indische Kadaster te leeren kennen van de juridische en de administratieve zijde. Elke cent, die onbevoegden spendeeren aan een Kadaster is vol komen weggegooid en tegenover de meening van den prae-adviseur, dat iets beter dan niets is, wil ik de woorden van de Regeering in den Volksraad aanhalen„Een Kadaster moet óf goed óf niet in gevoerd worden." De huidige taakomschrijving voor den Kadastralen dienst laat werkzaamheden op dit gebied niet toe zoodat een aanvulling daarvan noodzakelijk zal zijn. Of dit in korten tijd bereikt zal kunnen worden, hangt niet in de eerste plaats van dezen dienst af en de noodige voorstellen daartoe zullen langs een anderen weg bij de Regeering moeten worden voor gebracht. Ik zal niet vooruitloopen op een beslissing, die eventueel zal worden genomen, doch ik wil er toch op wijzen dat alleen een uit gebreide samenwerking tusschen de verschillende opname en admi nistratieve instanties en leiding door de meest deskundigen op dit gebied tot de gewenschte resultaten kunnen voeren. Uiteraard is het voor den Kadastralen dienst niet mogelijk om met het thans beschikbare personeel binnen korten tijd op groote schaal Inlandsche gronden te gaan kadastreeren. Ware dit wel het geval dan zou deze dienst wel zeer oneconomisch zijn opgezet en zou er zooveel personeel beschikbaar zijn dat klachten over het lang uit blijven van meetbrieven niet meer zouden kunnen voorkomen en dit is helaas nog niet over de heele linie het geval. Aan werkzaamheid door den Kadastralen dienst voor registree ring en kaarteering van Inlandsche gronden zijn uiteraard meerdere uitgaven verbonden en in hoeverre de Regeering bereid is fondsen hiervoor beschikbaar te stellen staat momenteel niet vast. We komen daarbij op het gebied van de financieele verhouding tusschen de Cen trale overheid en de Locale ressorten en van deze nevelige materie weet ik niet zoo heel veel. Het staat voor mij echter als een paal boven water dat uitvoering onder éénhoofdige leiding van al het belangrijke kaarteeringswerk in de Gemeenten de goedkoopste oplossing is. Het zij aan de organisatoren op decentralisatiegebied om een juiste verhouding te scheppen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 72