151 Van de meeste wooncentra bestaan thans dergelijke plans, waarop de grenzen Van meetbricfperceelen benevens de voornaamste wegen, water loop en en ook de bebouwing d.i. de huizen zijn ingeteekend. In de perceclén wordt het verpondingsnummer en het meetbriefnummer geplaatst, waarmee het verband is gelegd tusschen de kaart en de eigenlijke boek houding. Bovengenoemde rol, die de kaart in het stelsel van openbaarheid speelt, is niet de eenige. Wil men nadere bijzonderheden weten omtrent een per ceel, waarvan alleen de ligging bekend is, dan brengt het plan uitkomst; want de nummers in het kaartpercccl verwijzen zoowel naar het spccialiteits- stuk den meetbrief, als naar het register, waarmee de publiciteit verzorgd wordthet hoofdregister der verponding. Tenslotte zij hier ook vermeld, dat de plans dienst doen als middel tot oriënteering voor den kadasterambtenaar, die meetbriefmetingen moet ver richten. Het aandeel, dat de plans hebben in het stelsel van openbaarheid is dus niet overmatig groot. Toch moeten we de beteekenis ervan ook weer niet onderschatten. Behalve het Kadaster bewijst het plan ook anderen vaak goede diensten. De belastingambtenaar, die gaat schatten voor de verponding, kan zonder de kaart, vooral in grootc steden, zijn prooi, de te belasten objecten, nauwe lijks vinden. Het plan verhoogt dus weer de beteekenis van het eigendoms kadaster als belastingkadaster. Van nog grooter belang zijn de kaarten of zullen ze worden voor de technische diensten van autonome gebiedsdeelen. Zoodra de stadsgemeen ten de kaarten gebruiken voor uitbreidings- en rooilijnplannen, gaan ze het belangrijke onderdeel vormen van een stedebouwkundig of planologisch ka daster. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat ze ook nog eens zullen dienen voor een zoogenaamd leitungskadaster. Hiermede luisteraars, meen ik een overzicht te hebben gegeven van de kadastrale boekhouding, de registratie van de Westerschc zakelijke rechten, en daarmee tevens van de eigenlijke taak van het Kadaster. Aangezien voor de samenstelling van alles wat kaart is, de landmeet kunde te hulp wordt geroepen, ligt het voor de hand, dat het Kadaster ook wel andere werkzaamheden, als waterpassingen, vervaardiging van tuinkaar- ten, oppervlaktebepalingen e.d. verricht, werkzaamheden, die op zuiver technisch terrein liggen en even goed door anderen kunnen worden verricht. Met de eigenlijke taak van het Kadaster hebben ze niets uit te staan, waarom ik er niet verder op inga. Op één onderdeel van de taak, een onderdeel dat niet met name door de wet wordt genoemd, doch logisch voortspruit uit de wettelijke taak, wil ik hier nog wijzen. D.i. het verrichten van grensuitzettingen. Het Kadaster, U weet het denkelijk zoo langzamerhand wel, is de in stantie bij uitnemendheid, die de grenzen van eigendommen opmeet ten behoeve van de vervaardiging van meetbrieven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 79