79 46. Het is duidelijk, dat een tarief verlaging over de geheele linie momenteel niet wenschelijk, althans niet verantwoord is. Bij een tariefherziening ware derhalve voorop te stellen, dat de te verwachten totale opbrengst een aanvaardbare verhouding t.o.v. de uitgaven moet blijven vertoonen. Met inachtneming van dit beginsel zou het tarief in dier voege verbeterd kunnen worden, dat de repartitie der hef fingen op de meest billijke en practische wijze kan worden geregeld. Is eenmaal een zoodanig op de ervaring gebaseerd systeem tot stand gekomen, zoo kunnen vanzelfsprekend tijdsomstandigheden ook in de naaste toekomst nopen de tarief normen daaraan pas send te maken (hoogconjunctuur, malaise enz.) doch eerst nadat omtrent een zekere periode reëele cijfers zijn verkregen, zou beoor deeld kunnen worden, of t.a.v. het ontworpen tarief schema een crisis toeslag of -korting noodzakelijk moet worden geacht, en welke ver richtingen voor zoodanigcn tijdelijken maatregel in aanmerking komen. Repartitie der retributies. 47. De kadastrale taak ten aanzien van een zakelijk recht begint feitelijk reeds, vóórdat het tot stand is gekomen; de toekomstige ver krijger heeft namelijk vooraf een meetbrief noodig en is daarvoor verplicht zich tot het Kadaster te wenden. Zoodra het zakelijk recht gevestigd is, blijft de kadastrale taak (instandhouding en bijhouding der kadastrale plans en registers) onafgebroken voortgang vinden, ook al zouden de rechthebbenden zich verder van elk contact met het Kadaster willen onthouden. Het is duidelijk, dat de retributie voor het kadastrale werk niet uitsluitend gebaseerd mag zijn op de „ontstaanskosten" meetbrief- kosten) van het zakelijk recht, doch dat daarbij ook nog gelet moet worden op de geldelijke consequenties, welke aan de verdere kadas trale werkzaamheden verbonden zijn. 48. Gelegenheid tot het heffen van de kadastrale retributie kan slechts bestaan op de tijdstippen, dat de zakelijk rechthebbenden wet telijk verplicht zijn zich tot het Kadaster te wenden ter bekoming van wettelijk voorgeschreven kadastrale stukken. Ten aanzien van de gevallen, waarbij het contact tusschen den zakelijk rechthebbende $n het Kadaster beperkt blijft tot de aanvraag van den meetbrief, is het billijk, de retributie het karakter te geven van een „heffing ineens". Anders wordt de situatie evenwel, zoodra een herhaaldelijk con tact tusschen rechthebbenden en het Kadaster onvermijdelijk is, en ten aanzien van het zakelijk recht telkenmale kadastrale stukken moe-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 7