152 Het Kadaster verricht die metingen zoodanig, dat het later, ook al zijn grensmerkteekenen of andere grensaanduidingen ter plaatse verdwenen, steeds weer de grenzen aan de hand van zijn naar aanleiding van de metingen gemaakte en daarna bewaarde veldaanteekeningen veldwerk gehceten, op het terrein kan uitzetten. De meetgegevens zijn niet openbaar, zoodat slechts het Kadaster zelf er gebruik van kan maken. Wat ligt dus meer voor de hand, dan dat U luisteraar, tevens eigenaar van een perceel, waarvan U niet met zekerheid -weet waar de grenzen loopen of waarvan de grenzen een punt van geschil met Uw buurman uitmaken, het Kadaster, de eenige instantie, die over volledige gegevens kan beschikken, in den arm neemt. Het Kadaster is verplicht, niet omdat de wet het zegt, doch omdat het een monopolistische positie inneemt, U, wanhopige eigenaar met alle be schikbare middelen bij te staan. Het zal niet altijd een oplossing aan de hand kunnen doen, waarvoor het ten volle kan instaan, omdat het nu een maal nog steeds zit opgescheept met de erfenis van de gouvernements land meters, die wat hun metingen betreft er vaak een slag naar sloegen, m.a.w. omdat lang niet alle meetbrieven kadastrale meetbrieven zijn. Maar ook in de gevallen, waarin de gegevens, waarover het Kadaster beschikt uiterst gebrekkig zijn, is het verplicht de meest waarschijnlijke grens aan te wijzen, en zoo het een geschil betreft, de eigenaren tot een minnelijke overeenkomst te bewegen. U moet wel bedenken, dat indien U het bij een geschil over de grenzen zoover laat komen, dat de rechter erbij betrokken wordt, de laatste, die uiteraard van meettechniek weinig verstand heeft, meestal een deskundige te hulp roept. En die deskundige kan alleen een ambtenaar van het Kadaster zijn, zoodat, indien de rechter het deskundig advies aanvaardt en de doorsnee rechter doet dat tenslotte weer het Kadaster degeen is, die uitmaakt waar de grens loopt. Tot slot deze raad: Wendt U zich dus bij grenskwesties tot het Kadaster, tracht niet zelf de grenzen uit te zetten, want daarvoor mist U de gegevens, evenals elk ander, ook al noemt hij zich landmeter of iets dergelijks. Hiermede ben ik aan het eind gekomen van de taakomschrijving van het Kadaster en heb ik U tevens naar ik hoop eenig inzicht gegeven van de inrichting van deze instelling, dus ook van het Indische stelsel van openbaarheid, dat met het Kadaster een onverbrekelijk geheel vormt. Trekken wc een parallel tusschen het Hol'andsche en Indische Kadaster, dan blijkt het Indische het qua systeem van het Hollandsche te winnen. Er vallen een 4-tal punten aan te wijzen, die in Holland sinds geruimen tijd op het kadastrale verlanglijstje staan en in Indië van oudsher de kern vormen van het kadastrale stelsel. Die punten zijn le. Elk onroerend goed wordt afzonderlijk omschreven bij een meetbrief, een stuk dat tot in de kleinste details de grenzen van het goed aan geeft, zoodanig, dat iedere eigenaar, mits de vaste punten, waaraan de grenzen op den meetbrief door cijfers zijn vastgelegd, op het terrein in tact zijn, voor zichzelf tot in vijftallen van cm nauwkeurig kan uit maken waar zijn grenzen loopen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 80