153 In Holland doet als pcrceelomschrij fster dienst de kadastrale kaart, die de grenzen slechts grafisch aangeeft, zoodat de eigenaar wil hij zekerheid hebben omtrent zijn grenzen, meestal de hulp van den land meter moet inroepen. De meetbrief biedt nog een voordeelDaar het stuk a.h.w. een onderdeel van de gerechtelijke akte uitmaakt, kan er nooit twijfel be staan omtrent de identiteit van het in die akte bedoelde object. In Hol land, waar men volstaat met het noemen van het kadasternummer en zelfs in enkele gevallen niet verplicht is dat nummer te noemen, ontstaat soms twijfel omtrent het perceel, dat eigenlijk bedoeld is, hetgeen in het verleden tot menig proces aanleiding heeft gegeven. ik wil in dit verband nog opmerken, dat de eenheid van onderwerp, die aan den meetbrief ten grondslag ligt, in het geheele Indische over schrijvingsstelsel is doorgevoerd. Elke gerechtelijke akte heeft weer slechts één meetbrief perceel tot object en bevat dus ook maar één verpondingsnummer, zoo dit reeds door het Kadaster is toegekend. Het eigenaardige van het systeem is dat er een cirkelgang in valt waar te nemen, want eveneens is voor geschreven dat de meetbrief slechts mag omschrijven het onroerend goed, aangeduid door één en hetzelfde verpondingsnummer of een ge deelte van zoo'n onroerend goed. 2e. Het voorschrift dat er een meetbrief moet zijn alvorens kan worden overgeschreven, houdt tevens in, dat zulks weer in tegenstelling tot Holland de meting aan de overschrijving vooraf gaat. Daardoor wordt de zekerheid verkregen, dat de grenzen van het in de akte te noemen onroerend goed overeenkomen met de grenzen, zooals ze bekend zijn bij het Kadaster. In Holland kan het voorkomen, dat de nieuwe eigenaar den land meter, die na de overschrijving gaat meten, geheel andere grenzen aan wijst dan die, welke aanvankelijk bij de overeenkomst bedoeld waren. 3e. De overschrijvingsambtenaar is verplicht in de akte de kadastrale ken merken, de kadastrale aanduiding, d.z. het verpondingsnummer en den meetbrief, te vermelden. Als ik het zoo zeg, zal men mij onmiddellijk op de vingers tikken en erop wijzen, dat de wet onder kadastrale ken merken iets heel anders verstaat. Dat geef ik toe, doch ik wil er gelijk tijdig bij zeggen, dat de praktijk anders is en de zooeven gegeven defi nitie aanvaardt. Zooals ik reeds eerder opmerkte, bestaat in Holland dat voorschrift niet, althans voor zoover het betreft de onderhandsche akten. 4e. Ten slotte kent Indië de wettelijk voorgeschreven afpaling der onroe rende goederen. Die afpaling mag wel de voornaamste voorsprong heeten die het Indische stelsel op het Hollandsche heeft. Het instituut van afpaling der grenzen (plaatsing van grensmerk- teekens) biedt, mits op de juiste wijze gehanteerd, het groote voordeel, dat een ieder ter plaatse kan constateeren hoever een bepaald perceel zich uitstrekt. De kooper van een onroerend goed kan, nog vóór hij bij het Kadaster zijn licht heeft opgestoken, op het terrein precies weten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 81