156 hebt U slechts met gebogen hoofd een wandeling te ondernemen langs de straten van Uw woonstad. Als U goed oplet zult U dan vierkante of ook wel ronde lichte plekken in het asfalt ontdekken, waarop de letters K.P. prijken. Wat beteekenen die letters? Niet wat een resident dacht, die was afgegaan op geruchten. Het geval wilde n.l. dat een kadasterambtenaar, die we maar Paal zullen doopen met zijn zoon aan de wandel was. Zoonlief was een scherp opmerker en ontdekte in het wegdek de letters K.P. Op zijn vraag aan vader wat die letters nu eigenlijk beteekenden, antwoordde de laatste, dat het de begin letters waren van de naam Keesje Paal (de zoon n.l. heette Keesje). Keesje vond e.e.a. interessant en vertelde het aan zijn schoolkameraden, waaronder ook de dochter van den resident, die het weer aan haar vader overbriefde. De resident vond het hoogst aanmatigend van den heer Paal om alle vaste punten van de nederzetting te voorzien van de initialen van zijn zoon. De heer Paal, op het stoepje geroepen, hielp echter den bestuursambtenaar spoedig uit den droom door mede te deelen, dat K.P. niets anders beteekent dan kadasterpaal. 4e deel. De vorige maal zijn wc midden in de techniek blijven steken en ben ik geëindigd met U te vertellen wat de letters K.P., in het wegdek van de meeste Indische steden voorkomende, beteekenen. Niet overal is de boven kant der palen in het wegdek zichtbaar. In Bandoeng b.v. is de eigenlijke puntverzekering, die uit ijzer of beton bestaat, onder het wegdek aangebracht en geven z.g. straatpotten de plaats aan, waar da palen zich bevinden. We zagen reeds dat de verbindingslijnen tusschen de betonnen palen de basis vormden waarop verder wordt voortgebouwd. Mfet behulp van lood- en andere meetlijnen worden alle terreinvoorwerpen, die straks op de kaart moeten voorkomen, aan het veelhoeksnet vastgelegd, wordt de detailmeting verricht. De op het terrein verzamelde meetgegevens worden veldwerken genoemd. Gaat men nu over tot het opmaken van de kaart, dan wordt daarop eerst het assenkruis en worden daarna met behulp van de coördinaten de polygoonpunten ingeteekend. Door deze punten onderling te verbinden en bijv. op die verbindingslijnen de gemeten loodlijnen uit te zetten, verkrijgt men tenslotte de aangemeten punten der terreinvoorwerpen. Bij de meting is natuurlijk zorg gedragen, dat zooveel punten van een huis om ons hiertoe te bepalen worden opgemeten, dat na kaarteering dier punten daaruit het huis te construeeren is (d.w.z. de plattegrond van het huis, want de kaarten geven alleen de doorsnede van alle terreinvoor werpen, op het punt waar deze uit de grond verrijzen). Ik wil er hier op wijzen, dat in de landmeetkunde alles horizontaal wordt gemeten, zoodat een kaart altijd een horizontale projectie is van de werke lijkheid. Dit heeft tot gevolg dat de oppervlakte van een onroerend goed, dat op een helling van 60 graden is gelegen in werkelijkheid 2 X zoo groot is als de kaart aangeeft. De landmeter is dus bijna altijd een gronddief. Dat kan nu eenmaal niet anders; met behulp van de werkelijke afstanden zou het niet mogelijk zijn een kaart samen te stellen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 84