158 Thans de meetbrieven. Waar een verzekerd polygoon.net aanwezig is, valt er weinig meer van te vertellen, omdat de meting op dezelfde wijze geschiedt als die voor de algemeene kaart. De polygoonzijden worden in dit geval telkens weer gebruikt als basis voor de verdere meting. Zijn geen verzekerde veelhoekspunten aanwezig, en dat is buiten de nederzettingen het geval, dan moet men zich bij elke meetbriefmeting de moeite getroosten een tijdelijke polygoon te leggen. De punten worden evenals vroeger ook in de steden met houten piketten aangegeven. Elke meting is dus a.h.w. een kadastreerinkje in het klein, heeft zijn eigen assenstelsel enz. Kort na de meting zijn de piketten weer verdwenen en het zou derhalve ondoenlijk zijn de opgemeten grenzen na cenige tijd terug te vinden, indien geen voorzieningen waren getroffen. Hierop kom ik straks bij de grensverzekering terug. Thans eerst iets over de voordeden van de duurzaam verzekerde veel hoekspunten, de K.P.'s. Deze zijn: le. Men voorkomt ermee, dat bij elke latere meting, die zich binnen het verzekerde net voordoet, de opnemer telkens weer zijn meetlijnensysteem moet uitdenken. Dat systeem ligt a.h.w. voor hem klaar. Het resultaat is, moet althans zijn, dat de tijd aan de metingen te besteden, aanzienlijk bekort kan worden. 2e. Het net kan door andere diensten, bijv. gemeentelijke diensten worden gebruikt. Deze ontvangen van het Kadaster de coördinaten en kunnen derhalve hun metingen, bijv. om de rooilijnen vast te stellen, zoo in richten, dat ze direct verband houden met de kadastrale plans, waarvan hen meestal ook een stel wordt verstrekt. Bovendien kunnen zij dienst doen bij den aanleg van rioleeringen, omdat het Kadaster, indien daartoe door den betrokken technischen dienst het verzoek wordt gedaan, de hoogte van alle punten t.o.v. het zeeniveau bepaalt. De waterpassingen, die de gemeenten dan nog hebben te verrichten, worden daardoor tot een minimum beperkt. 3e. Ze zijn uitnemende verklikkers voor de grensmerkteekens, d.w.z. de plaats van grensmerkteekens die verdwenen of verplaatst zijn, kan met behulp van de K.P.'s met de meeste nauwkeurigheid bepaald worden, althans indien de grensmerkteekens aanvankelijk aan die K.P.'s waren vastgemeten. De verzekerde polygoonpunten bieden nog meer voordeelen, doch ook het noemen daarvan zou ons in technische details doen verdrinken. Thans wil ik het nog eens met U hebben over de grensverzekering, die reeds eenige malen ter sprake kwam, e.e.a. in verband met een viertal vragen van één der luisteraars. De eerste vraag luidt a.v. „Waarom is het noodzakelijk dat men betonnen grenspalen van, naar ik meen 30 bij 30 cm, moet plaatsen. De betonnen voet van zulke palen is gewoonlijk ook 30 cm breed, zoodat het uiteinde van dien voet plusminus een halve meter uit het middelpunt van de grenspalen komt te liggen."

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 86