161 Tot zoover de beantwoording der gestelde vragen. Uit e.e.a. blijkt wel dat de bestaande regeling niet ideaal is. Dat ze zoo is als ze is, kan his torisch verklaard worden. Dat wil ik hier echter niet doen, daar ik dan nog wel eenige uren zou kunnen voortpraten. Ik wees er te voren reeds op, dat de grensverzekering één van de voor deden is, die het Indische specialitcitsstelsel boven het Hollandsche biedt. Ik had daarbij moeten zeggenmits goed toegepast. De oorzaak dat er veel aan hapert, moet in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat belang hebbenden zelf zich weinig aan de verzekering hunner grenzen gelegen laten liggen. Niet alleen dat de plaatsing der palen in vele gevallen volslagen willekeurig, zonder het zoozeer gewenschte overleg met het Kadaster, plaats heeft, doch ook de bij de ordonnantie voorgeschreven zorg voor het onder houd door belanghebbende, laat veel te wenschen over. Ik geloof niet te overdrijven als ik hier beweer, dat jaarlijks zeker een 1000 palen verdwijnen, althans gestoord worden. Dit is een van de redenen geweest, dat het Kadaster moest overgaan tot het plaatsen van kadasterpalen, die a.h.w. verklikkers zijn m.b.t. de grenspalen. Was de toestand zoo, dat overal stipt de hand werd gehouden aan het onderhoud der grenspalen, dan was de dure polygoonverzekering goeddeels overbodig geweest. De eigenaren van onroerend goed verliezen maar al te dikwijls uit het oog, dat de verzekering in de eerste plaats dient om de grenzen van hun goed te beschermen, dus bestaat ten voordeele van hen en niet een kadastraal bedenkseltje is om het hen zoo lastig mogelijk te maken. Door zelf de zorg voor hun grensverzekering te verwaarloozen dwingen zij het Kadaster die taak over te nemen, baboe te gaan spelen. Of het Kadaster er goed aan doet zooveel extra kosten te besteden aan een zaak, waar de eigenaren zelf weinig belang in stellen, is een vraag die ik hier niet zal beantwoorden. Ik had nog veel meer op mijn programma staan, doch de tijd ontbreekt mij thans, nu ik zoo diep ben ingegaan op de grenspalenkwestie U moet hieruit inet opmaken, dat ik den vragensteller niet dankbaar ben, dat hij mij er de gelegenheid toe bood daarover veel te zeggen. Ik had U nog willen bezighouden met de bij houding van het Kadaster, een zeer lastig probleem, met het kadastrale tarief, vaak een geschilpunt tusschen publiek en Kadaster de toepassing van de luchtfotogrammetrie, die zooals onlangs nog gebleken is of voor het Kadaster uit technisch oog punt minder geschikt of economisch niet verantwoord is en zoovele andere dingen, doch wil mij beperken tot enkele bijzonderheden omtrent het per soneel van 's Lands kadaster. Om de taak goed te kunnen uitoefenen is deze verdeeld over een reeks kadasterkantoren, die over geheel Indië verspreid zijn. Het personeel op de kantoren kan verdeeld worden in technisch en administratief, waarvan het eerste weer te onderscheiden is in hooger, middelbaar en lager technisch personeel. Het technische werk, de metingen en kaarteeringen, wordt hoofdzakelijk door het lager technisch personeel, de mantri's, verricht, in samenwerking en onder toezicht van het middelbaar corps, de landmetersassistenten en

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 89