80 ten worden uitgereikt. Hierdoor vervalt de noodzaak van een „heffing ineens" en wordt de mogelijkheid geopend, om de kadastrale retributie door een meervoudige heffing van een naar rato lager bedrag „continueele heffing" gelijdelijk aan te vorderen. Heffing ineens en continueele heffing 49. Van de frequentie der kadastrale inschakeling zal het der halve moeten afhangen, of het principe van „heffing ineens" moet worden gevolgd, dan wel „continueele heffing" toelaatbaar is. Zoo veranderen vrijwel alle eigendommen in een betrekkelijk klein tijdsverloop van eigenaar: nu eens doordat de rechthebbenden komen te overlijden en dus overschrijving op de erfgenamen moet plaats vinden, dan weer doordat het eigendomsrecht bij leven wordt overgedragen aan anderen, hetzij bij koopovereenkomst of schenkings akte, hetzij ingevolge een openbaren verkoop 25). Deze voortdurende wisseling van eigenaren, waarbij telkenmale het Kadaster betrokken is, heeft in zekere mate ook plaats t.a.v. het recht van opstal: in het algemeen bij kleine stukken grond, waarvan het zakelijk recht door natuurlijke personen wordt uitgeoefend. Met betrekking tot dergelijke perceelen worden, na de afgifte van den meetbrief, voortdurend landmeterskennissen of certificaten aange vraagd, waarvoor telkens een retributie kan worden geheven. 50. Bij groote landbouwerfpachten daarentegen heeft wisseling van eigenaren gewoonlijk niet plaatsdergelijke perceelen blijven meerendeels in handen van eenzelfde maatschappij (of andere rechts persoon). Ook voor eigendomsgrond van groote uitgestrektheid (par ticuliere landerijen of omvangrijke uitgesplitste deelen daarvan) doet deze bijzonderheid zich in het algemeen gelden, en is er na de op making van den meetbrief en de totstandkoming van het zakelijk recht, van een verder wettelijk voorgeschreven contact tusschen den rechthebbende en het Kadaster normaliter geen sprake. 51. Zoodoende is, m.b.t. de meetbrief kosten, in alle tarief ordon nanties onderscheid gemaakt tusschen groote en kleine perceelen. Als grens daartusschen is een uitgestrektheid van 10 bouw genomen 26). 25) Globaal geschat veranderen de eigendommen hier te Lande gemiddeld om de 15 jaar van eigenaar. 26) Deze oppervlaktekeuze vindt zijn oorzaak in dc omstandigheid, dat de uitgestrektheid van in eigendom of recht van opstal aangevraagde gron den ten hoogste 10 bouw mag bedragen (zie artikel 8 van het Agrarisch Besluit, Staatsblad 1870 No. 118). In de ordonnantie van 1881 was dc grens op 35 hectare gesteld.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 8