162 praktijklandmeters. Aan het hoofd van elk kantoor staat een hooger tech nisch ambtenaar, de landmeter, terwijl de grootste kantoren weer gesplitst zijn in één of meer technische afdeelingen, die elk een landmeter tot hoofd hebben. Bij de boekhouding wordt het kantoorhoofd bijgestaan door middel bare en lagere administratieve krachten. Verschillende kantoren tezamen vormen weer het ressort voor een inspecteur van het Kadaster, terwijl ten slotte de gehcele dienst geleid wordt door het Hoofd van het Kadaster. Om landmeter te kunnen worden en later ook inspecteur of Hoofd van den dienst moet men thans 4 jaren de landmeetkundige colleges in Delft gevolgd hebben. Van 1922 - 1935 had de opleiding van landmeters plaats aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en duurde aldaar 3]/2 jaar. Vóór 1925 kon men het landmetersexamen afleggen na het volgeri van een 2-jarige vakcursus te Bandoeng, terwijl alleen zij tot deze cursus werden toegelaten, die in het bezit waren van een diploma 5-j. H.B.S. De eischen om toegelaten te worden tot het examen voor landmeters assistent zijn het bezit van het diploma Mulo of 3-jarige H.B.S. en het volgen van een 2-jarige vakcursus te Bandoeng. Mantri bij het Kadaster kan men eveneens worden na het volgen van 2-jarige vakcursus te Bandoeng, met dit verschil echter dat de abituriënten slechts in het bezit behoeven te zijn van een einddiploma H.I.S. Hiermee ben ik aan het eind gekomen van mijn laatste voordracht. Ik mag aannemen, dat er tijdens de voordrachten allerlei vragen bij U zijn gerezen. Uiteraard ben ik altijd bereid die te beantwoorden, zoo U ze schrif telijk bij mij indient. Overigens zou ik U willen verwijzen naar de bestaande kadastrale literatuur. Helaas beschikken we ternauwernood over gegevens omtrent het Indische kadaster, die de naam literatuur waardig zijn. Om iets van de geschiedenis van het Kadaster te leeren zou ik U kunnen verwijzen naar het boekje van Mr. Jaarsma: Rechten op grond in Ned.-Indië. Overi gens zult U moeten volstaan met hetgeen het Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië sinds 1 Jan. j.l. omgedoopt in Ned. Tnd. Tijdschrift voor land meetkunde en Kadaster U biedt. Luisteraars, die werkelijk belangstellen in alles wat landmeetkunde en kadaster beide begrippen op te vatten in den ruimsten zin betreft, zou ik een abonnement op dat tijdschrift willen aanbevelen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 90