172 Hoewel het niet uitdrukkelijk was bepaald, was het de bedoeling geheel in overeenstemming met de reeds lang heerschende prak tijk dat slechts van die deelen des lands overzichtskaarten zouden worden vervaardigd, waar zich opeenhoopingen van perceelen voor deden dus in de belangrijkste nederzettingen. Het woord zegt het overigens reedseen blok is een complex perceeleneen blokkaart van landerijen ware derhalve iets onbestaanbaars geweest. In de nederzettingen werd het verband tusschen de perceelen dus grafisch vastgelegd. Een nadere voorziening werd aldaar niet noodig' geacht. Aangezien de ontwikkeling der grensverzekering, zooals hierna zal blijken, hand in hand gaat met die der agrarische politiek van Nederlandsch-Indië, lijkt het me niet ondienstig hier eerst een korte schets van de laatste te geven. We doelen hier speciaal op de uitgifte van gronden ten behoeve van de groote landbouwnijverheid. Tot de landerijen, als bedoeld in de Instructie van 1837 behoor den zoowel de particuliere landerijen als de huurgronden. Omtrent de eerst soort, valt weinig te zeggen. De afstand van geheele gebieden met de erop wonende bevolking, die reeds in de 17e eeuw onder J. Pz. Coen zij het ook in gebruik of leen (later meestal omgezet in eigendom) plaats vond nam tegen het eind der 18e eeuw enorme afmetingen aan en werd eerst in 1829 gestaakt. In 1837 had derhalve uitgifte op dien voet niet meer plaats, zoodat het onwaar schijnlijk voorkomt dat de landmeters zich nadien veel met het meten van die gronden zullen hebben beziggehouden. In 1830 werd het Cultuurstelsel - Van den Bosch ingevoerd om te kunnen voorzien in de behoefte aan exportproducten. Doch daar naast werd reeds in 1831 bij K.B. de mogelijkheid geopend om gronden in huur te verkrijgen. Deze mogelijkheid werd in 1855 in het 3e lid van art. 62 van het Regeeringsreglement vastgelegd en nader uitgewerkt in het K B. van S. 1856-64. „Daar waar geen blokkaarten bestaan, zullen zij die aanleggen, en daar, waar dezelve bestaan, behoorlijk moeten aanhouden, en wel die van de steden en ommesteden, op de schaal van 2500 op 1, en die van de omme landen, op de schaal 25000 op 1. Op deze kaarten zullen zij de nommers of letters der blokken bekend stellen, met en benevens de letters en nommers der perceelen".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 13