178 richting veranderde, te plaatsen merkteekens op de grens moesten staan. Mede in verband met de intense Regeeringsbemoeienis die uit dit rondschrijven blijkt, is het hier de plaats te wijzen op de eigen aardige techniek van wetgeving m.b.t. de grensverzekering. De instructie van 1837 was gericht tot de Gouvernements land meter, moest dus voorschriften voor deze ambtenaren bevatten. De inhoud van de artt. 6 en 7 was met die strekking geheel in over eenstemming, doch in artikel 15 wendde de wetgever zich zoowel tot den landmeter als tot den grondeigenaar. Het doet wonderlijk aan, dat in een artikel, waar den landmeter het onderzoek van koopbrieven en het opnemen van perceelen werden opgedragen, tevens den parti culier lasten (kosten van de meting en plaatsen van limietsteenen) werden opgelegd. Staatsblad 1874, bedoeld als een aanvulling van de Instructie, gaat nog verder: behoudens de plicht van den landmeter om de merkteekens als basis voor de metingen te gebruiken en in den meetbrief te vermelden en van het plaatselijk bestuur om op het onderhoud te letten, hield het enkel bepalingen in gericht tot de aspi rant-zakelijk gerechtigden. Bijblad 2997 daarentegen bevatte nagenoeg alleen zuiver tech nische voorschriften voor den landmeter die ondergeschikt was aan het Hoofd van gewesteelijk bestuur en mag dan ook opgevat worden als een aanvulling van de Instructie van 1837, hoewel de ordonnantie van 1874, die in feite geen aanvulling, doch een op zich zelf staand product van wetgeving was, aan het bijblad tot basis strekte. Nog een punt dat de aandacht vraagt is het feit dat de lasten, den toekomstigen eigenaar, huurder of erfpachter opgelegd, eenvoudig afhankelijk werden gesteld van toevallige omstandigheden, het al dan niet aanwezig zijn van vaste terreinvoorwerpen en van blokkaarten. Een zekere willekeur valt hierbij waar te nemenwaar het Gouver nement te kort schoot ik heb hier vooral het oog op het ontbreken van blokkaarten moest de belanghebbende de koorden zijner beurs losmaken. Het plaatsen van de merkteekens en vooral van de juiste merk teekens verliep niet zoo vlot als de regeering wel wenschelijk achtte. Dat daarbij van de zijde der belanghebbenden tegenstand werd onder vonden kwam reeds tot uiting in bijblad 2997. Bovendien schenen de kosten, verbonden aan het plaatsen van steenen merkteekenen, voor velen, zoo niet een onoverkomelijk dan toch een ernstig bezwaar op te leveren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 19