183 Van meer belang is de aanvulling die de volgende artikelen brachten. De verschilpunten met de vroegere regeling waren in hoofd zaak de volgende: le. De pilaren kregen andere afmetingen; de hoogte van minstens 1 m boven den grond en de omtrek van 0.3 X 0.3 m werd ver vangen door een hoogte van 0.6 m boven den grond en een omtrek van 0.5 X 0.5 m. De ranke paal werd vervangen door een massieve; waarschijnlijk omdat de eerste te veel „onderhoud" eischte. Bovendien deed de „paalfundeering" haar intrede in de grens- verzekeringsbepalingen 2e. Opvallend is het voorschrift dat de palen nummers moesten dra gen, overeenkomende met die op den meetbrief. Wat men hiermee trachtte te bereiken Misschien was het bedoeld als een aan sporing voor den eigenaar om beter zorg te dragen voor het onderhoud der merkteekens, althans als een middel om anderen van storing te weerhouden. Hoe het ook zij, aan deze bepaling schijnt nagenoeg nooit de hand te zijn gehouden, zoodat ze een doode letter bleef. 3e. In de vorige bepalingen was niets vastgesteld omtrent het aantal der te plaatsen palen, tenzij men in de uitdrukking„het stellen op de meest doelmatige plaatsen" een aanduiding meent te kun nen zien. De verordening van 1882 gaf uitdrukkelijk dat aantal aan en maakte het afhankelijk van de oppervlakte der perceelen. Als minimum werd 2 aan genomen, daar men zich blijkbaar op het standpunt stelde„één pilaar is geen pilaar". 4e. Tn de nieuwe verordening werd niet meer gesproken van „het stellen op de meest doelmatige plaatsen", denkelijk omdat men met dat tot den aanvrager gerichte voorschrift weinig gunstige resultaten had geboekt. Door aan te geven dat de plaatsing tijdens, instede van vóór de meting en niet enkel „tot genoegen, doch „op aanwijzing" van den landmeter de eenige die bevoegd was de doelmatigheid der plaatsing te beoordeelen moest plaats hebben, meende men n.h.v. vertraging in de meting te kunnen voorkomen en den belanghebbenden het maken van onnoodige kosten te kunnen besparen, te meer waar tevens was voorge-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 24