184 schreven dat de laatsten tijdens de meting voor de aanwezigheid van werklieden en bouwmateriaal hadden te zorgen. 5e. Aan de in bijblad 3208 bedoelde geldelijke bezwaren tegen het plaatsen van steenen merkteekens, werd eenigermate tegemoet gekomen, door uitdrukkelijk te bepalen dat zoo noodig ook berg- of keisteenen als materiaal gebruikt mochten worden. Hieruit zou zijn af te leiden, dat men voordien slechts het gebruik van bak- steenen als metselmateriaal had toegestaan. 6e. Om belanghebbenden in de gelegenheid te stellen zich tijdig van werklieden en materiaal te voorzien werd voorts als novum op genomen de bepaling, dat de landmeter minstens 14 dagen te voren zijn komst moest aankondigen. 7e. De bepalingen m.b.t. het onderhoud der merkteekens ondergingen op verschillende punten wijziging: a. Het toezicht op het onderhoud bleef bij het plaatselijk bestuur al werd e.e.a. in 1882 met eenigszins andere woorden gezegd. Doch het belangrijke verschil met 1874 was, dat het plaatselijk bestuur de bevoegdheid werd gegeven, bij verzuim van de zijde van den verkrijger, zelf op kosten van den nalatige in het onderhoud te voorzien. Dit was een hoogst nuttige aan vulling, daar men in 1874 wel het toezicht geregeld en de straf bij niet nakoming had vastgesteld, doch er niet aan gedacht had, dat deze beide maatregelen nog niet leiden tot het doel, dat men tenslotte beoogdepermanentie der grensverzekering. b. De boete werd verzwaardinstede van een maximum aan te geven en daarbij in het midden te laten hoever de nalatigheid zich uitstrekte, werd een vast bedrag per niet-onderhouden paal vastgesteld. Evenmin als in 1874 stond vast wat onder „onderhoud" moest worden verstaan, of daartoe bijv. ook behoorde het op de oorspronke lijke plaats terugstellen indien zich opzettelijk of toevallige verplaatsing- der merkteekens had voorgedaan, dan wel het opnieuw bouwen als het merkteeken geheel verdwenen was. Neemt men aan dat dit alles ook tot het onderhoud werd gerekend, dan rijst de vraag of het plaatselijk bestuur zich daarbij niet dikwijls

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 25