188 omstandigheid, dat de uit te reiken stukken voor eenzelfde rechts- overgang benoodigd zijn. De aangelegenheid dient evenwel vanuit kadastraaltechnisch oog punt te worden bekeken, en alsdan moet worden erkend, dat iedere op te maken meetbrief aparte kadastrale registratiewerkzaamheden met zich brengt, welke naderhand dan worden gevolgd door ander geheel op zichzelf staand registratiewerk, dat met den overgang van het zakelijk recht verband houdt. Een tarief reductie voor een van beide stukken moet derhalve achterwege blijven 1 °4). Verdere bijzondere gevallen. 102. Hoewel in het voorgaande naar een alleszins billijke en zoo goed mogelijk uitgewerkte repartitie der heffingen is gestreefd, zullen er gevallen overblijven, waarbij de eene belanghebbende een financieel- gunstiger regeling deelachtig wordt ten opzichte van een andere. Het zou evenwel te ver voeren, om in alle uitzonderlijke gevallen vol maakte voorzieningen te willen treffen of alle regelingen daaromtrent tot in bijzonderheden toe in de tarief ordonnantie op te nemen. Zoo danige handelwijze zou de ordonnantie noodeloos gecompliceerd en practisch moeilijk hanteerbaar maken, weshalve min of meer gene- raliseerend te werk moet worden gegaan, terwijl incidenteele kwesties aan de uitspraak van een daartoe bevoegde autoriteit onderworpen dienen te worden. 103. Aangezien de kadastrale dienstleiding de tarief materie, welke ten nauwste samenhangt met den technisch-registratieven opzet van den Kadastralen dienst, immer scherp voor oogen ziet en de consequenties van het een en ander steeds weet te realiseeren, is het duidelijk dat in onvoorziene of bijzondere gevallen een uitspraak om trent het te heffen salaris in hoogste instantie moet berusten bij het Hoofd van het Kadaster, welk beginsel trouwens reeds in de ordon nantie van 1912 is terug te vinden en sedert bestendigd is 105). Als eenmaal een vastomlijnd retributiebeginsel aanwezig is 106), 104) Het heffingsschema houdt wèl een tariefreductie in, indien voor een zelfde overschrijving zoowel een landmeterskennis als een certificaat vereischt zijn. Beide stukken zijn evenwel van gelijke strekking (zie punt 60), waardoor tarief reductie voor een daarvan billijk te achten is. 105) Zie punt 10. In de ordonnantie van 1926 is deze materie opgenomen onder 12 van het tarief. 106) Zie dc eerste alinea van punt 4, en punt 31.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 29