189 zal iedere tariefuitspraak daarmee in overeenstemming zijn en elke heffing naar recht en billijkheid geschieden. Overigens moge nog worden opgemerkt, dat er hoe de uit spraak ook moge uitvallen of door den betrokkene wordt geapprecieerd - van een feitelijke benadeeling van den particulier nimmer sprake kan zijn, daar het kadastraal salaris altijd nog een door het publiek te betalen medeaandeel vormt van de wezenlijke kosten, die aan de instandhouding van het Kadaster door het Land moeten worden be steed i<>7). Inzagen, inlichtingen, afschriften en extracten. 104. Zooals in punt 35 bereids naar voren is gebracht, is tarief herziening t.a.v. inzagen, inlichtingen, afschriften en extracten aan te bevelen, ten einde het publiek zonder al te groote financieele offers profijt te doen trekken van de kadastrale voorlichting in zake plans en registers, en de aanvraag om bedoelde verrichtingen te stimuleeren. Daarnaast zou het systeem der kadastrale voor- en inlichtings dienst doelmatiger ingericht kunnen worden, en wel dusdanig, dat ter zake een billijk-zakelijk standpunt wordt ingenomen, het belang dei verzoekers volle aandacht heeft, en zij behoorlijk voorlichtingsmate riaal ontvangen. 105. Stijging van het aantal inzagen m.b.t. de kadastrale plans en registers 108) zal slechts te bereiken zijn, door de inzageheffingen aanzienlijk lager te stellen en bij voorbeeld de huidige tariefnorm van 109) te halveeren. Genoemde tariefnorm van f 1.geeft belang hebbende ingevolge de vigeerende bepalingen het recht, de inzage 15 minuten te laten duren n°) voor het sterk gereduceerde bedrag van 0.50 zal de inzagetermijn evenwel op ten hoogste 10 minuten worden gesteld, welke tijdsduur alleszins voldoende is, indien inder daad uitsluitend „inzage" wordt genomen van een perceelenblok op het kadastrale plan of van de registratie betreffende één perceel, daar- 107) Zie de tweede alinea van punt 21. Dit medeaandeel bedraagt, zooals de bijlagen I en II doen zien, gemiddeld ongeveer 30% of nagenoeg 1 Is gedeelte. 108) Door vermeerdering van het aantal inzagen en inlichtingen zal het Kadaster in sterkere mate het karakter krijgen van een openbare instelling. Zie de tweede alinea van punt 35. 109) Zie punt 18 en 1 lid (1) van het tarief 1926. 110) Zie 8 van het tarief 1926.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 30