190 over inlichtingen worden verstrekt, en belanghebbende omtrent het een en ander notities wenscht te maken. 106. In de huidige ordonnantie is o.m. bepaald, dat het belang hebbende vrijstaat om gedurende den toegestanen inzagetermijn koste loos „afteekeningen" te maken van de planafbeeldingen. Van deze vergunning blijkt dermate geprofiteerd te zijn, dat aanvragen om extracten van de kadastrale kaarten nagenoeg achterwege zijn ge bleven T11). Het is duidelijk, dat in de vigeerende regeling verandering moet worden gebracht, vooral ook omdat het door belanghebbende eigen handig afteekenen der planafbeeldingen, achteruitgang of zelfs bederf der kadastrale bescheiden heeft veroorzaakt, waardoor deze binnen te korten termijn moesten worden vernieuwd, hetgeen voor het Land een aanzienlijke schadepost beteekende. De vergunning tot het eigenhandig extract nemen van de kadas trale plans dient derhalve ingetrokken te worden 112). Daarvoor dient in de plaats te worden gesteld de mogelijkheid, om belanghebbende tegen matig tarief in het bezit te stellen van een door het Kadaster te vervaardigen planafteekcning van behoorlijk gehalte. De retributie voor dergelijke afteekeningen zou op 0.50 per kwartier bepaald kunnen worden, hetgeen ongeveer gelijk staat met de door het Ka daster aan het teekenwerk bestede zelf kosten, vermeerderd met een toeslag van 10% 113). 111) Sedert 1934 bedraagt de opbrengst der extracten jaarlijks slechts 700.waartegenover staat, dat de ontvangsten voor inzagen e.d. jaarlijks ongeveer 10600.beloopen. „Extracten-plan" als hier bedoeld zijn zorgvuldig afgewerkte en door het Hoofd van het Kadasterkantoor met dagteekening gewaarmerkte kaarten, en zijn als officieele documenten te beschouwen. 112) Uiteraard behoefte het eigenhandig maken van losse afteekeningen niet verboden te worden. 113) De tijdsduur is afhankelijk van de omstandigheid, of belanghebbende zuiver kopiewerk, een schetsmatige teekenwerk, een potloodfiguur, in gekleurde afbeeldingen enz. wenscht. Hij ontvangt geen extract als bedoeld in het slot van voetnoot 111 het Kadaster reikt slechts bij het afteekenen de behulpzame hand. Indien de inzage van belanghebbende 10 minuten heeft geduurd en aan de afteekening door het Kadaster 15 minuten is besteed, wordt voor alles tezamen 0.50 0.50 1.in rekening gebracht, welk bedrag overeenstemt met de tariefnorm voor de inzage-eenheid c.a. volgens de ordonnantie 1926. Uiteraard klimt het te heffen bedrag op, naarmate aan de afteekening hoogcre eischen worden gesteld.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 31