194 c. Het Hoofd van het Kadaster bepaalt, hetgeen onder een regis tratie-eenheid als bedoeld sub a moet worden verstaan, en treft regelingen omtrent de heffingen, indien ten behoeve van eenzelfde inzage of inlichting meerdere kadastrale bescheiden moeten worden geraadpleegd 128). Meetkundige verrichtingen en andere werkzaamheden. 112. De ordonnantie van 1926 stelt het salaris voor meetkundige verrichtingen vast op 2/3 gedeelte van het meetbrieftarief 129), terwijl volgens de huidige opvattingen onder genoemde werkzaamheden wor den verstaan a. opmetingen, welke oorspronkelijk ten behoeve van een aange vraagde n meetbrief zijn uitgevoerd, doch waarbij naderhand de meetbriefafgifte niet noodig blijkt of niet verlangd wordt. b. verrichtingen, welke noodig zijn voor het stellen van verklaringen op meetbrieven ouder dan vijf jaar, ten einde die alsnog te laten dienen voor gronduitgifte. c. verificaties van de grenzen en merkteekenen van meetbrief- perceelen, welke hoewel reeds onder een titel afgestaanniet werden ingeschreven en naderhand opnieuw worden aangevraagd of toegezegd. d. bijhoudingsmetingen en daaraan verbonden berekeningen en kaar- teeringen, welke benoodigd zijn om extracten te vervaardigen uit tot op den dag bijgewerkte plans, die niet tot kadastrale af- deelingen behooren. 113. De in punt 112 gespecificeerde werkzaamheden dragen een incidenteel karakter, en het zou onjuist zijn, om het retributiesysteem, dat voor de bijhouding en instandhouding van het Kadaster werd ont wikkeld, ook voor meetkundige verrichtingen toe te passen. De verrichtingen, als bedoeld in punt 112 sub b en c, betreffen reeds afgegeven meetbrieven, waarvoor enkel en alleen verificatie metingen vereischt zijn. De registratieve en administratieve retributie zijn voor deze meetbrieven reeds geheven, terwijl de betreffende me tingen niet met verdere registratieve werkzaamheden gepaard gaan. Het is derhalve ongerijmd, de heffingen voor dit verificatiewerk af hankelijk te stellen van het meetbrieftarief. 128) Zie de slotalinea's van voetnoot 117. 129) Zie 2 leden (2) en (5) van het tarief 1926.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 35