199 Zooals reeds eerder werd opgemerkt, blijft m.b.t. het meetbrief tarief ook de tweevoudige maatstaf van perceelswaarde en oppervlakte grondslag, waaruit een voor het Land voordeelige keuze moet worden gedaan, gehandhaafd 147). Ten aanzien van den kadastralen in en voorlichtingsdienst het verleenen van inzagen, inlichtingen, afschriften en extracten is evenwel een mild tarief standpunt en soepelheid jegens het publiek alleszins gewenscht 148). Hooger beroep t.a.v. het tarief. 121. Ingevolge 12 van het tarief 1926 kunnen belanghebben den hun bezwaren t.a.v. de in rekening gebrachte salarissen aan het oordeel onderwerpen van het Hoofd van het Kadaster, dat in hoogste instantie ter zake beslist 149). Op grond van de overwegingen in punt 103 ware deze bepaling te bestendigen. Vrijwaring van het Land voor financieele schade. 122. Tn §11 van het tarief der ordonnantie 1926 is bepaald, dat het Hoofd van het Kadasterkantoor de bevoegdheid heeft om, behoudens verrekening, vooruitbetaling te vorderen van het kadastraal salaris c.a., alvorens met de aangevraagde verrichtingen een aanvang wordt gemaakt 15°). Uiteraard dient deze maatregel, die ook in aüe vorige ordonnanties is terug te vinden en waarmede vrijwaring van het Land voor financieele schade wordt beoogd, van toepassing te blijven. Voorts houdt 10 van genoemd tarief het voorschrift in, dat reis- en verblijfkosten, welke ten behoeve van de kadastrale metingen 147) Dit beginsel is in het tarief 1926 neergelegd in het slot van lid (1) ten le en in lid (4) van 2. Zie voorts de punten 27 en 100 zoomede voetnoot 102. Het oppervlaktetarief is als het ware een corrigendum, dat toegepast wordt ingeval de meetkosten c.a. dermate hoog zijn, dat de tariefmaat staf naar de perceelswaarde geen genoegzame retributie oplevert. 148) Zie de punten 35, 104, 109, 110 en 111. 149) Deze bevoegdheid van het Hoofd van het Kadaster dateert van 1912. Zie ook punt 10. 150) Indien het Hoofd van het Kadasterkantoor van deze bevoegdheid geen gebruik maakt, is hij bij eventueele weigerachtigheid van den belang hebbende om het verschuldigde te betalen, aansprakelijk voor de aan het Land toegebrachte schade,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 40