207 den Triangulatiedienst, tevens Landmeter van het Kadaster, Hoofd van het bureau van den Landmeetkundigen Dienst en Ir. J.G. Fortuin, adjunct-hoofdingenieur van den Algemeenen Dienst van Rijkswater staat. Het officieele verslag dezer delegatie kan nog niet opgemaakt worden, daar de congrespublicaties, -debatten en -akten, betreffende het verhandelde, tot op heden nog niet toegezonden zijn. Waar o.a. ook de debatten stenografisch werden opgenomen, werd het maken van uitgebreide aanteekeningen door mij onnoodig geoordeeld. Ik debarkeerde op 2 October 1938 te Genua en kwam op 4 Octo ber te Rome aan. Intrek werd genomen in de Albergo Quirinale, alwaar de Nederlandsche delegatie verblijf hield; uiteraard werd door mij dadelijk contact gezocht met de leden dier delegatie. In het hierbij gevoegde programma zijn alle gegevens verzameld welke betrekking hebben op de leiding, organisatie, e.d. van het Congres; kortheidshalve moge ik terzake ernaar verwijzen voor nadere gegevens. Het technisch programma was verdeeld in vijf punten, welke in vijf commissies tegelijkertijd werden behandeld. En wel: T. Het Kadaster. II. Methoden en Instrumenten. Toepassing der Photogram- metrie bij het Kadaster. III. Stedebouw en Streekplannen. IV. Vakopleiding. V. De jonge Landmeters. Door het Hoofd der delegatie werd beslist dat het lid P.J. Hamel berg ZHG1. zou vervangen als rapporteur van Commissie II; ook het lid J.G. Fortuin zou in deze Commissie zitting nemen, gezien de be langrijkheid van het tweede behandelde onderwerp voor den Alge meenen Dienst van den Rijkswaterstaat. Ondergeteekende zou zitting nemen in Commissie I. Ter inleiding van de besprekingen in de commissies waren talrijke rapporten binnengekomen. Een lijst hiervan is te vinden in het reeds genoemde programma. De verzamelde rapporten waren in druk ver schenen, doch werden eerst op het Congres zelve beschikbaar gesteld. Deze vijf bundels zijn door mij verzameld en hierbij gevoegd. Het bleek mij dat talrijke congressisten het bezwaarlijk vonden dat deze rapporten niet geruimen tijd te voren aan de deelnemers waren toegezondeninderdaad komt het de onderlinge gedachtcnwis- seling niet ten goede indien men, practisch even vóór de besprekingen,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 48