209 de moderne techniek levert ruimschoots de middelen om de kadastrale metingen met een mate van nauwkeurigheid uit te voeren, vast te leggen en bij te houden, welke meer dan voldoende is voor een bewijs krachtig kadaster. De juridische problemen zijn echter in de verschil lende landen te verscheiden, moeilijk en ingrijpend, dan dat een zuiver bewijskrachtig kadaster zonder meer algemeen gepropageerd zou mo gen worden. Ook de directe kosten van zulk een technisch onberispe lijk kadaster zijn hoog, doch het is een feit dat het daarin gestoken geld indirect ruimschoots zijn geld opbrengt. Verschillende leden brachten in dit verband, al dan niet propa- geerend, de nieuwe kadastrale systemen hunner landen voor. Wat mij daarbij opviel, was de omstandigheid dat de werking dezer nieuwe systemen, naar mijne meening, nog niet ten volle aan de praktijk was getoetst. Ik kon mij althans den indruk niet ontzeggen, mede naar aanleiding van de antwoorden op enkele gestelde vragen, dat enkele gedelegeerden dezer vernieuwende landen te optimistisch waren over de dadelijke resultaten en uiteindelijke werking der nieuwe opzet in de praktijk, ik vermeld nog dat deze vernieuwingen nauw verband hielden met een noodzaak tot reorganisatie, hetzij omdat de gewijzigde staatsvorm (bijv. Duitschland) nieuwe inzichten en wetten meebracht, dan wel dat nieuwe landen (bijv. Polen) niet voort konden bouwen op heterogene brokstukken. Uiteraard heb ik bij de debatten over het al dan niet wenschelijke van een bewijskrachtig kadaster en de uiteenzetting der nieuwe sys temen, de verschillende inzichten getoetst aan het Ned. Ind. kadastrale vraagstuk en ik moest daarbij tot de conclusie komen, dat dit laatste op voorshands bevredigende wijze blijkt te zijn opgelost. Ik heb dan ook niet geschroomd voor te brengen dat de praktijk van het N.I. Kadaster in een richting is gegroeid, welke bewijst dat een goed en betrekkelijk goedkoop werkend systeem, zonder feitelijk een rechts geldig kadaster te zijn er zeer wel de verdiensten van kan hebben. De beschikbare tijd stond niet toe een overzicht te geven van het N.I. Kadaster, doch ik liet uitkomen hoe bij ons de technische en administratieve be- en verwerking gebaseerd is op werkwijzen, welke de voor een rechtsgeldig kadaster noodige, zeer wel benaderen. Uit ervaring kon ik dan ook de door Dr. Baltcnsperger geponeerde stel ling „opname en bijhouding van behoorlijk gedelimiteerde perceelen, alsof e.e.a. voor een rechtskadaster werd vastgelegd", onderschrijven als zeer wel uitvoerbaarverder stipte ik aan dat dit systeem blijkbaar geen abnormaal hooge kosten medebrengt en op bevredigende wijze het staats- en particulier belang dient.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 50