210 De gedelegeerde V. Sheppard (Engeland) stond een oplossing- in den geest van het Torrenstelsel, zooals dit in de Dominions wordt toegepast, voor. De Duitsche gedelegeerde (Dr. Rasch) stelt dat een rechtsgeldig kadaster inderdaad aantrekkelijk is, doch wijst een oplossing in dien geest voor Duitschland van de hand, gezien de ingewikkelde parcel- leering van de eigendomsgronden in dat land. Van Italiaansche zijde (L. Piazzi) werd nog een pleidooi ge houden voor invoering van een zuiver rechtsgeldig kadaster. Waar dit in het Italiaansch gehouden werd en onvertaald bleef, kon het in deze internationale omgeving niet gevolgd worden. De Fransche gedelegeerde (J. Charbonnel) wees nog eens, m.i. zeer terecht, op het groote economische belang van een goed georga niseerd kadaster. Op voorstel van den President werd besloten, voor zoover punt A betreft, de volgende (naar ik meen door Prof. Danger geformu leerde) conclusies aan de algemeene slotvergadering van het Congres ter goedkeuring voor te leggen „De vraag of een rechtsgeldig kadaster al dan niet wensche- lijk is, geeft aanleiding tot de volgende suggesties I. De kadastrale plans zullen volgens moderne methoden opgenomen worden, niet alleen ten behoeve van belastingdoel einden, doch ook dienstbaar aan de samenstelling van grond boeken met een bewijskrachtige strekking zoowel wat de vastleg ging der grenzen als de rechten zelve betreft. Zij zullen dienst baar zijn aan de voorbereiding der publieke werken, de landhuis houdkunde en, bijkomstig, aan kartografische werkzaamheden. IT. Vóór de samenstelling van kadastrale plans behoort overwogen te worden of een contradictoire delimitatie of een ruil verkaveling noodzakelijk is. III. Teneinde de samenstelling dier plans vlot te doen ver- loopen worden aanbevolen de verschillende étappes a) de aanleg van een grondboek, hetzij in een rechtsgeldigen dan wel in een anderen vorm, b) herraadpleging der oude grondstuk-documenten of grens herziening dan wel ruilverkaveling der betrokken perceelen, c) coördinatie van alle landmeetkundige en topografische werk zaamheden, hetzij publieke of private en de bewaring der samenstellende deelen van het Kadaster te verzekeren.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 51