212 demonstratie gehouden werd voor het gebruik eener bepaalde taal, welke m.i. in dit internationale milieu misplaatst was en bovendien een langdurige handicap was voor den goeden gang van zaken. De delegatie heeft dan ook, na geruimen tijd deze doellooze de batten aangehoord te hebben, deze slotvergadering on ver rich terzake moeten verlaten, zulks mede in verband met een reeds geaccepteerde uitnoodiging van den Nederlandschen Gezantschapssecretaris en Me vrouw Van Weelden te Rome. De voor deze slotvergadering door ons uitgetrokken tijd, was ruimschoots voldoende geweest om tot resul taten, i.e. vaststelling der slotconclusies, te komen. Het groote belang van de congressen der Internationale Land metersfederatie voor de kadastrale wetenschap in het algemeen, staat naar mijn meening vast. De belangstelling voor het 1938-congres was wederom zeer groot 400 deelnemers) en de animo moge blijken uit het groote aantal ingekomen rapporten en levendige debatten. Vooral moge ik den nadruk leggen op een punt van groot ge wicht voor het afgelegen Indiëeen dergelijk goed bezocht congres biedt ons gelegenheid in contact te komen met internationale kopstuk ken op vakgebied en daarmede, ook buiten de officieele werkuren, van gedachten te wisselen. Deze gedachtenwisselingen zijn niet alleen voor den betrokken gedelegeerde van dadelijk nut, daar zij zijn blik op het Indische kadastrale vraagstuk kunnen verruimen, doch hier door wordt ook een intiemer en persoonlijk contact verkregen dat in de toekomst van veel belang kan zijn voor den Dienst van het Kadaster in Nederlandsch-Indië. Ik heb dan ook in ruimen kring mijn opwach ting gemaakt bij vooraanstaande vakgenooten en mocht tot mijn ge noegen opmerken dat op dit punt veelal wederzijdsche belangstelling bestaat. Gedurende mijn verlof heb ik een aantal dier kennismakingen persoonlijk hernieuwd en ik meen te mogen stellen dat e.e.a. reeds resultaten opleverde, o.a. in den vorm van belangrijke brochures, rapporten, reglementen, e.d., waarvan de bestudeering door en voor onzen dienst zeker nut zal afwerpen. Het bleek dat bij onze buitcnlandsche collega's veel belangstelling bestaat voor ons kadastraal systeem. Deze belangstelling uitte zich niet alleen door het stellen van vragen in pauzes e.d. doch van Fran- sche, Zwitsersche en Poolsche zijde werd mij het verzoek gedaan, te willen bewerkstelligen dat voor het in 1942 te Warschau te hou den Zevende Congres, een rapport verschijnt over principes, opzet en werking van het Nederlandsch-Indische Kadaster. De gedegen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 53