213 uitwerking en tijdige indiening van een dergelijk rapport voor dit internationale milieu, moge ik dan ook met klem aanbevelen, om veler lei en belangrijke redenen. Wat mij verder bij dit contact, zoowel te Rome als elders, trof is de omstandigheid dat bij officieele instanties blijkbaar steeds meel de overtuiging veld wint dat de landmeter, blijkens zijn speciale en hoogere vakopleiding de aangewezen deskundige wordt op meetgebied. Bij de uit een economisch standpunt zoo belangrijke coördinatie der meetwerkzaamheden van verschillende diensten, wordt dan ook in vele landen de kadastrale dienst op den voorgrond geschoven en als leidende functie erkend. Het meest typische voorbeeld in dezen is wel Zwitserland: het Kadaster aldaar is het centrale punt van waaruit practisch alle metingen, zoowel officieele als semi-officieele, geleid worden. Deze dienst beschikt zelfs over een tweetal photovliegtuigen. Door de welwillendheid van het Hoofd van het Zwitsersche Kadaster, Dr. J. Baltensperger, kon ik vanuit Bern een uitgebreide hoeveelheid literatuur terzake naar Batavia afzenden. Met verschillende gedelegeerden besprak ik nog de mogelijkheid van een opzet voor een eenvoudig en goedkoop doch behoorlijk wer kend kadaster, zulks in verband met een eventueele kadastrale regis tratie van het inlandsche grondbezit en naar aanleiding van een ver zoek terzake van het Hoofd van het Kadaster. Bij deze besprekingen bleek wederom dat de eischen goed en goedkoop, ook in internationale kringen niet wel vereenigbaar werden geachtalthans de dadelijke kosten, ook van de bijhouding van een goed kadaster, zijn hooger dan veelal gemeend wordt. De vraag is hierbij slechtswelke is de waarde der te registreeren eigendommen en maken de daarmede samenhangende omstandigheden de opzet Aan een kadaster verantwoord? Gemeend werd dat zelfs een eenvoudig kadaster bepaalde minimum-eischen blijft stellen en dat transigeercn daarmede tot een, uiteraard dure, mislukking moet voeren. Mijn indruk is dat de koloniseerende landen nog geen bevredi gende oplossing gevonden hebben voor de kadastrale registratie van het inlandsch grondbezit, althans dat de hooge kosten van de door gevoerde uitwerking ervan voorshands niet verantwoord zijn. Op dit congres stond de toepassing der photogramnietrie op hel kadastrale bestel, in het centrum van de belangstelling en dit bleek uit de overgroote toeloop bij de vergaderingen van commissie 11 Hetgeen mijn medegedelegeerdcn mij omtrent deze nieuwe inzichten

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 54