214 vertelden, was voor mij aanleiding hierop na afloop van het congres dieper in te gaan. De Heeren Hamelberg en Fortuin, bij uitstek deskundigen op het gebied van kadastrale photogrammetrie, zijn mij hierbij zeer tege moet gekomen. Zij stelden een groot gedeelte hunner druk bezette tijd beschikbaar om mij op de tentoonstelling van het kort te voren gehouden photogrammetrisch congres rond te voeren en noodigden mij uit in Holland op hunne kantoren mij verder op de hoogte te komen stellen. De catalogus dier tentoonstelling gaat hierbij en ik memoreer dat zij een overzichtelijk beeld gaf van de photogrammetrie in het algemeen en speciaal-kadastrale richting. Door de welwillendheid van Professor Sehermerhorn, was ik in de gelegenheid nader en practisch kennis te maken met de moderne methoden der photogrammetrie, zooals zij worden toegepast in het betrokken bedrijf dat gevestigd is in het Geodetisch Gebouw der Technische Hoogeschool. Gedurende ruim drie weken was ik dagelijks in Delft en ook enkele malen bij den Heer Hamelberg in Amsterdam. In Delft werd mij ook de Algemeene Dienst van Waterstaat, welke zeer duidelijk de voordeelen der hooger gememoreerde coördinatie uit wijst, door den Heer Fortuin (leider dier af deeling) gedemonstreerd. Zonder twijfel werd door dit alles een indruk versterkt, welke ik reeds op het congres gekregen had, n.l. dat de photogrammetrie rijp is voor kadastrale toepassing en dat zij reeds een der voorname punten in het moderne kadastrale bestel is geworden. In dit verband moge ik opmerken dat behalve in Holland, o.a. ook in Zwitserland, Duitschland, Italië en Polen, de photogrammetrie reeds daadwerkelijk en op groote schaal is ingeschakeld bij de groote kadastrale hermetin gen in die landen en dat aldaar practische resultaten verkregen wor den welke het voortbouwen in deze richting ten volle verantwoord maken. Ik moge dit voorloopig verslag besluiten met mijn eerbiedigen dank uit te spreken aan Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, den Directeur van Justitie en het Hoofd van het Kadaster voor het vertrouwen dat in mij gesteld werd bij de afvaardiging naar dit interessante congres. Ook de Heeren der Nederlandsche Delegatie en den Heer J. Heynis, afgevaardigde van de Nederlandsche Landmeetkundige Federatie, ben ik veel verschul digd voor de wijze waarop zij den vertegenwoordiger van het Neder- landsch-Indische Kadaster tegemoet kwamen en behulpzaam waren. Hunne ervaring op congresgebied was mij een welkome hulp en de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 55