217 deel door den lande behaald, het niet wenschelijk maken de inlandsche bevolking aan deze wetten niet langer te onderwerpen. De beginselen van Bestuur ontwikkeld in de Resolution van 20 Juny 1832 No. 7 Staatsblad No. 29 en van December 1835 No. 6 Staatsblad No. 58 laten niet toe, het erfregt der eigenlijke Inlandsche bevolking aan eenige banden te leggen, noch regt noch staatkunde geven de bevoegdheid, om aan die bevolking vreemde immer relative beginselen van regt op te dringen, doch het kan niet toegegeven worden, dat het met de beginselen van regt strijdig is, om de on eindige splitsingen van vaste goederen te keer te gaan, door welke Chinezen en andere vreemde Oosterlingen de administratien bemoeije- lijken, alle bewoonde wijken ontsieren en de algemene orde en ge zondheid schadelijk zijn. Het begrip van eigendom is niet op afgetrokken beginsels ge vestigd, maar heeft zich in eiken staat der wereld op verschillende wijze ontwikkeld; juist daarom zijn de regten uit den eigendom voort vloeiende in eiken bijzonderen staat verschillende en in het algemeen is het vrij gebruik van den eigendom slechts gewaarborgd mits niet leidende tot algemeen of bijzonder nadeel en alzoo strijdende tegen de zoetten en verordeningen, door welke tegen dit nadeel wordt ge waakt. Het is niet onverschillig, dat gronden binnen den bewoonden omtrek onzer vestingen eenmaal in handen van vreemde Oosterlingen geraakt door onderdeeling en splitsing worden gebragt in eenen staat, ongeschikt voor de oprigting van eenig aanzienlijk gebouw, en aldus eene bestemming verkrijgen welke tot ontsiering der bewoonde wijken en ongerief der Europeesche ingezetenen, alleen de oprigting van onzindelijke winkels voor de toekomst toelaat. De verbrokkeling der vaste eigendommen is uit een staathuis houdkundig oogpunt schadelijk, nadeelig voor de handhaving der politie en niet zonder gevolgen voor de gezondheid, het verbod tegen dezelve is dus niet alleen reeds voldoende geregtvaardigd, maar daar en boven pligtmatig; terwijl de ingezetenen zich niet kunnen bezwaren, dat het hun niet langer wordt toegestaan, hunne eigendommen tot algemeen nadeel te misbruiken. De splitsing van vaste eigendommen is tot heden toe als een onbetwijfeld regt uit den aard van den eigendom afgeleid en de land meter is niet bevoegd verklaard, zelfs oneindige materieele splitsingen te weigeren hoewel die ook de erkende strekking mogen hebben, om elk perceel beneden de waarde van 400.— te brengen, en dus volgens

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 58