167 „zetten tegen dwangmaatregelen, kan het gerust aan de eigenaren „worden overgelaten, om te beoordeelen óf, en zoo ja op welke wijze, „zij hunne eigendommen duurzaam zullen afscheiden. „Het kadasterbelang is alleen betrokken bij eene tijdelijke af daling der niet zichtbare of vage grenzen met houten piketten, zóó- „lang als noodig is om de meting te bewerkstelligen. Door de meting „worden de grenzen vastgelegd, die in het vervolg door het kadaster „kunnen worden aangewezen. Aan de eigenaren kan het worden over gelaten om maatregelen te treffen, waardoor de hulp van het kadaster „tot het aanwijzen der grenzen niet steeds behoeft te worden in geroepen". T) In deze uitspraak ligt de kern van het vraagstuk der grens- verzekering of om het misschien juister uit te drukken der grensafpaling verscholen Is het noodig en wenschelijk ter verzekering van de grenzen van onroerend goed naast de metingen van het kadaster, die dat mag toch worden aangenomen in de eerste plaats ten doel hebben de grenzen zoodanig vast te leggen, dat ze te allen tijde weder zijn op te sporen, de eigenaren te belasten met een extra verzekering der grenzen door middel van een duurzame afpaling? In Indië, waar beide wijzen van verzekering, voor zoover het betreft de westersche zakelijke rechten, reeds sinds 1912 bestaan en beide in zekeren zin zijn ingeburgerd, zou men de vraag misschien aldus kunnen stellen Welke is de beteekenis die men aan de kadastrale verzekering en daarnaast aan de eigenlijke afpaling moet toekennen en in verband daarmede: voldoen de bepalingen omtrent afpaling, zooals deze zijn neergelegd in de ordonnantie van S. 1912-497? Doch ook hier te lande wordt soms getwijfeld aan het nut van de wettelijk voorgeschreven afbakening, vooral sinds het kadaster een aanvang heeft gemaakt met het duurzaam verzekeren van de basis zijner metingen en omgekeerd vraagt men zich wel eens af of de in S. 1912-497 voorgeschreven grensafbakening het duurzaam ver zekeren van het kadastrale veelhoeksnet met zg. kadasterpalen niet tot een luxe stempelt. Nu de tijd niet ver meer is, dat alle belangrijke nederzettingen waarbinnen het meerendeel der Westersche zakelijke rechten voor komt over een goed verzekerd kadastraal veelhoeksnet zullen be- Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (K. en L.) Jg. 1900, blz. 98.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 8