168 schikken, heeft het probleem meer actualiteit gekregen. Behalve de in kadastrale kringen bestaande twijfel, waren ook de stemmen, die uit het publiek oprezen en in vele gevallen getuigden van een overi gens zeer verklaarbaar gebrek aan inzicht omtrent alles wat betrekking- heeft op grensverzekering 1), voor mij een gereede aanleiding om het geheele vraagstuk eens nader onder de oogen te zien. Ter verkrijging van een duidelijk inzicht zal allereerst worden nagegaan wat in de loop der jaren in Nederlandsch-lndië op het gebied van grensverzekering werd bereikt, waarna we een overzicht zullen geven van de betreffende voorschriften in andere landen om tenslotte na te gaan in hoeverre de bestaande bepalingen wijziging behoeven. II. De geschiedenis der grensverzekering in Nederlandsch-lndië. Indië is een koloniaal land en het mag als vanzelfsprekend wor den aangenomen dat de kolonisten, die zich hier vestigden in een voor hen volkomen vreemde, zelfs vijandige omgeving, er op uit waren de grenzen hunner gronden zooveel mogelijk te beveiligen. Het ver langen naar een duidelijke afscheiding van zijn bezit van de omgeving- uitte zich hier bij den uitheemschen eigenaar sterker dan in zijn eigen land, waar de overlevering in niet geringe mate bijdraagt tot grens- beveiliging. In Indië waar men telkens met nieuwe grenzen te maken had, moest hij wel naar middelen omzien om zich t.a.v. den grond eenige zekerheid te verschaffen en bij gebrek aan andere middelen zal de aanduiding van de grens ter plaatse, dus door merkteekens, van welken aard zij dan ook waren, wel de meest voor de hand lig gende verzekering zijn geweest. Van oudsher hebben hier te lande kaarten bestaan van de indi- vidueele bezittingen, doch deze schetsteekeningen konden, voorzoover de grenzen niet door rivieren e.d. waren aangeduid, weinig of geen zekerheid bieden omtrent het juiste verloop der grenzen. Daarom zal naast de grafische verzekering, het reeds in de grijze oudheid bekende middel van afpaling wel een belangrijk aandeel gehad hebben bij de belangenbeveiliging der eigenaren. Hoewel we het woord „limietsteen" reeds aantreffen in oude resoluties, is het voor zoover is na te gaan voor 1837 in de wetgeving dezer landen nooit gebruikt in den zin van steen dienende tot aan 3) Vgl. de door een gewezen Volksraadlid gestelde vragen naar aanleiding van mijn radiocauserie in dit Tijdschrift.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 9