235 PROEFNEMINGEN MET DEN ZELFREDUCEERENDEN AFSTANDMETER VAN KERN. In 1940 werd door het Hoofdbureau aangekocht een planchet- uitrusting voorzien van een zelfreduceerendcn afstandmeter van de firma Kern te Aarau. Hieronder zal een overzicht gegeven worden van de resultaten der met dezen afstandmeter gedane proef metingen. Hoewel het planchet als zoodanig zeer aan trekkelijk is uitgevoerd, zal het aanschaffen van soortgelijke instrumen ten bij onzen dienst wel tot de uitzonderingen behoor en en wil ik dus voorloopig afzien van een beschrijving van dit instrumenthet werd dan ook hoofdzakelijk aangeschaft omdat Kern F ia tot dal tijdstip dezen afstandmeter uitsluitend in zijn planchetuitrusting monteerde. Deze afstandmeter behoort tot het type van den in Jordan 11-2 blz. 306 e.v. beschreven Hammer-Fennel-tachymeler, d.i. dus een zelfreduceerende dradenafstandmeter, waarbij de draden vervan gen zijn door een op een glasplaatje geëtst krommen-diagram bij het kippen van den kijker verschijnt telkens een ander gedeel te van het diagram in het gezichtsveld. Bij het Hammer-Fennei- systeem is het glasplaatje met geëtst diagram bevestigd op de horizontale as, de lichtstralen worden door middel van prisma's in het beeldvlak geprojecteerd. Bij de Kernsche afstandmeter is het diagram aangebracht op een cirkelvormig glasplaatje, het welk excentrisch in het beeldvlak van den kijker is bevestigd, ter wijl de verdraaiing wordt bewerkt door middel van een mecha nische overbrenging vanaf de 2e as. Deze laatste constructie heeft hier te lande het voordeel dat er geen, aan verweering on derhevige, prima's behoeven te worden ingeschakeld.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 17