243 Hierbij moet bedacht worden dat de kromming der diagramlij tien eigenlijk een principieel bezwaar vormt om ze met de Dieperinkbaak te bezigen, welke immers aflezing over de geheele baakbreedte vereischt. Ondanks dit nadeel bleek een behoorlijke mf. gehaald te kunnen worden. 3e. Daar de behaalde nauwkeurigheid met Dieperink-baak (±4 cm in de enkele aflezing), weinig ten achter staat bij de nauwkeurigheid van de bij onzen dienst gebruikte Wild en Hildebrand dubbelbeeldtachymeters, zou het mogelijk zijn een instrument met dit diagram uitgerust, niet alleen voor woestegrond-metingen (met cm-baak) doch ook voor nauw keuriger metingen (met Dieperinkbaak) te bezigen. Dat de Dieperinkbaak voor onze opnemers te moeilijk zou zijn is een opmerking die vroeger veel gehoord werd, doch m. i. zonder meer als nonsens te qualificeeren is. We zouden op deze wijze over een allround zelfreduceerende tachymeter beschikken. Bij de firma Kern werd dan ook een bestelling van zes boussole-theodolieten met zelfreduceerend diagram geplaatst; helaas echter is.de mogelijkheid ze te verschepen thans vrijwel uitge sloten. De hierboven beschreven proef metingen vestigden weer eens de aandacht op de, sinds de ontwikkeling der dubbelbeeldtachymeters vrij wel in het vergeetboek geraakte, Dieperink-baak. Over proefnemingen met deze baak, gecombineerd met onze gebruikelijke theodoliet-bous- sole, hoop ik een volgende keer iets te kunnen mededeelen. J. G. JANSSEN. VASTE PUNTEN, Zooals algemeen bekend is, worden door vele Landsdiensten, Locale ressorten, particuliere instellingen, bedrijven, enz. duizenden vaste punten voor verschillende doeleinden opgericht in den vorm vran merkteekens zooals pilaren, buizen, dubbele T-ijzers, enz. Slechts weinigen bevroeden, dat aan de vaststelling van de juiste ligging van deze vaste punten veelal kostbare metingen en be rekeningen ten grondslag liggen. Hoewel het Kadaster veel belang bij deze vaste punten heeft, zoo kan m.i. toch wel een deel van het geen daarover hierna te berde wordt gebracht eveneens zijn nut heb ben voor andere takken van dienst.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 25