245 langer wachten op zijn meebrieven. Zonder dat het Land daar nog meer op toe zou leggen dan thans het geval is, zouden onze (retribu- tieve) tarieven verlaagd kunnen worden Het woord publiek stond tusschen aanhalingsteekens, omdat daaronder in dit geval ook de Overheid (het Land, de Locale Ressor ten, Stadsgemeenten) valt als eigenaresse van tal van eigendomsper- ceelen (krachtens titel dus), welke perceelen behooren tot de meest nauwkeurig omschreven gedeelten van het Lands domein, aan de re gistratie waarvan den laatsten tijd, en terecht, veel meer aandacht besteed wordt. Meer dan ooit tevoren zijn wij er thans bij het Kadaster op uit om efficient te werken, een streven, dat (vooral in het huidige tijds bestek) alle aandacht verdient. Wij kunnen nu wel rationeele meet methoden enz. ontwerpen en de afdoening van onze meetbrieven tot in alle finesses regelen waardoor alles op rolletjes loopt en er geen speld tusschen te krijgen is, doch wat baat ons dit als wij metingen (en bijmetingen) te verstouwen krijgen die (noodgedwongen) min stens genomen te groot en meetbrieven op te maken krijgen waaraan dientengevolge te veel werk zit en die eigenlijk veel te moeilijk zijn ge worden. Vanzelf komt de vraag naar voren: hoe wordt rationeel en goed koop bereikt a. de reconstructie van verloren gegane merkteekenen, b. de instandhouding daarvan. ad a. De reconstructie van verloren gegane merkt eek ens. In de tweede helft van de vorige eeuw zijn bijna alle eenigszins belangrijke plaatsen door het Kadaster opgemeten en in kaart gebracht. De grondslag van dit werk werd gevormd door ondergronds verzekerde veelhoeksnetten. Alle vaste terreinvoorwerpen, als huizen, bruggen, vaste merk teekenen, enz. waren aan dit veelhoeksnet aangemeten en werden er dus a.h.w. aan vastgehouden. Ging dus later eenig (aan dat verzekerde net aangemeten) merk- teeken verloren, dan kon de plaats daarvan met behulp van dit net weer worden gereconstrueerd. Dit impliceerde weer dat de perma nentie van vaste merkteekens in zulke plaatsen niet zoo belangrijk geoordeeld werd. De ontwerpers van Stbl. 1912 No. 497, houdende nieuwe voor schriften ter grensverzekering van op te meten gronden voor de op making van meetbrieven, zijn zich hier dan ook van bewust geweest

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 27