246 en hebben voor grensverzekering in deze plaatsen de gelegenheid ge opend tot gebruikmaking van semi-permanente verzekering nl. in den vorm van ijzeren buizen of staven, die uiteraard op den langen duur gedoemd zijn te verdwijnen of te vergaan. Als gevolg echter van onvoldoende of geen onderhoud en van de vooral in de laatste 2 decennia bizonder doorgevoerde stadsont wikkeling (rioleering, waterleiding, wegverbetering door middel van asph al teering, enz.) en een minder geslaagd contact tusschen Kadas ter en de Gemeenten gingen de meeste ondergronds verzekerde vaste punten van. deze veelhoeksnetten verloren of werden deze ver stoord en geraakten de netten aldus geleidelijk aan in verval en in on bruik. Dit proces werd nog in de hand gewerkt doordat vele metingen werden verricht zonder gebruikmaking van deze verzekerde punten. Ook de plans boetten hierdoor onvermijdelijk aan kwaliteit in en de zaak werd nog verergerd door het in den aanhef van dit artikel be sproken verdwijnen en-masse van de grensmenkteekens. Aldus stapel den de moeilijkheden zich ongemerkt op. Aangezien voor de ontwikkeling van de Gemeenten het bezit van goede kaarten eveneens een onafwijsbare eisch is, ontstond ten slotte tusschen het Kadaster en de Gemeenten in de laatste jaren een be langengemeenschap die resulteerde in een omvangrijke samenwer king: er worden thans in vele Gemeenten weer nieuwe verzekerde netten aangelegd en volledige opnamen gedaan met belangrijke financieele steun van deze Gemeenten. Zijn eenmaal de nieuwe plans gereed, dan blijft voor het Ka daster nog grensdelimitatie over. Deze verloopt uiteraard vlotter naar mate er meer oude grensmerkteekens aanwezig zijn Er zij echter op gewezen dat zelfs de opnamen (zooals dit in sommige plaatsen geschiedt) van deze netten-sec (dus zonder gelijk tijdige opname van alle vaste terreinvoorwerpen) reeds een kostbare geschiedenis is Daarom valt het vraagstuk van de reconstructie van verloren gegane merkteekens voor die plaatsen en die waar verzekerde poly- goonnetten niet (meer) aanwezig zijn steeds terug op sub b: nl. de instandhouding der merkteekensimmers hoe meer andere merk teekens in de buurt van een verloren gegaan exemplaar nog intact zijn, des te eenvoudiger is de reconstructie vanuit deze nog aanwezige exemplaren. Waar er thans maatregelen getroffen zijn om de instandhouding der punten van de polygoonnetten te verzekeren en in storingen daar-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 28