248 teering op gebouwen, merkteekens, bruggen, enz. die op het minuut- plan voorkomen. Dit denkbeeld komt mij praktisch en kostenbesparend voor. Doch men zal nog veel langer met deze herziene plans kunnen doen bij goed intact blijven van de grensmerkteekens. ad h. De instandhouding der merkteekens. Allereerst zij er op gewezen dat er bepalingen bestaan tegen schending van merkteekens (Stbl. 1897 no. 258, gewijzigd bij Stbl. 1900 no. 256 en 1917 no. 497 en 645) en betreffende de verplichting tot onderhoud van grensmerkteekenen (art. 7 van Stbl. 1912 no. 497, gewijzigd bij Stbl. 1935 no. 54) welke m.i. doeltreffend genoeg zijn, mits zij op de juiste manier gehanteerd worden. Ten einde goede resultaten te bereiken diene n.b.m. het navol gende. 1. Er dient ruime bekendheid te worden gegeven aan de straffen gesteld op schending en slecht onderhoud van merkteekens. Sedert ecnige jaren worden de desbetreffende bepalingen op strookjes ge drukt en aan de meetbrieven gehecht. Verder dienen cle kadaster- ambtenaren bij iedere voorkomende gelegenheid de eigenaren op deze bepalingen te wijzen (o.m. bij het aannemen van landmeterskennissen, bij het verrichten van werkzaamheden op het terrein en ten slotte ook door het publiceeren van artikelen in tijdschriften en kranten en het plaatsen van waarschuwende advertenties. 2. Controle op het onderhoud hetzij periodiek, zooals zulks met de verzekerde vaste punten van de veelhoeksnetten het geval is, hetzij, en dit komt mij veel minder kostbaar voor, incidenteel bijv. bij aanwezigheid op perceelen voor metingen, verificaties en zelfs taxa ties. Samenwerking tusschen de verschillende diensten kan goede resultaten opleveren. Zoo rapporteert het Kadaster het verdwijnen van triangulatiepilaren aan den topografischen dienst. De Stadsgemeenten en locale ressorten kunnen waardevolle medewerking verleenen, voornamelijk m.b.t. die steenen merkteekenen die langs de kanten der wegen staan en wel op grond van de netheids- verordening (het jaarlijks witten). Door mij is sedert jaren met succes de incidenteele werkwijze toegepast. 3. Optreden tegen onwilligen. Het is tegen deze categorie (en deze komt onder de bouwers vrij veel voor) dat streng dient opgetreden te worden. Het was helaas tot voor kort, dat dit in het algemeen zeer sporadisch werd gedaan, hetgeen, zooals reeds werd aangetoond, funest is geworden.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 30