249 Een van de oorzaken van dit verzuim was het gemis aan prak tijk in deze en verder de heerschende meening dat het Binnenlandsch Bestuur alléén almachtig was m.b.t. de onderhoudsplicht. Men verkeerde veelal in de meening dat het B. B. onvermijdelijk bij dit alles ingeschakeld moest worden; ten onrechte echter. Onwennigheid dus inzake het hanteeren van deze materie en de daaraan ten onrechte vermeende administratieve omslag, gevoegd bij de meening dat men bij ieder proces-verbaal eveneens steeds opgeroe pen zou worden (met als gevolg veel tijdverlies) hebben de overigens doeltreffende bepalingen tot een vrij doode letter gemaakt. Toch is de te volgen gedragslijn zeer eenvoudig als er maar voor oogen gehouden wordt dat ieder beëedigd ambtenaar, waar deze ook werkt, proces-verbaal kan opmaken (de politie heeft er dus niet het monopolie van) 11a deugdelijke constateering van vernieling, ver dwijnen, enz. van t.b.v. zijn dienst geplaatste merkteekens. 4. Verbetering in kwaliteit en constructie van de voorgeschreven merkteekens. Een groot deel van de steenen merkteekens gaat verloren als gevolg van insoliditeit, terwijl het semi-permanente van de ijzeren buizen het meest tot uiting komt in verdwijnen, evenals zulks het geval is met de dubbele T-ijzers bij erfpachten. Dit is een gevolg van het feit dat ijzer in ons goede Indië nu eenmaal een zeer „lakoe" artikel is. Nieuw te plaatsen steenen merkteekens waren m.i. van beton te maken, terwijl het uittrekken van gasbuizen is tegen te gaan door ze bij plaatsing in te graven, na tevoren nabij het ondereinde te zijn voorzien van een dwarsijzer. Nog beter is, zooals de Gemeente Ma- gelang met zeer veel succes doet, het boven den grond uitstekend gedeelte van deze buizen te voorzien van een cementen manchet. Er zullen overigens wellicht andere soorten van merkteekens mogelijk zijn. Dwingende verbetering in cle bestaande vorm en constructie is alleen mogelijk bij Staatsblad. Er zij n.a.v. het bovenstaande nog op gewezen, dat er steeds naar gestreefd dient te worden om verloren gegane merkteekens op nieuw op te richten. Dit kan natuurlijk geschieden aan de hand van grensuitzettingen. Op het wijzen van het nut daarvan wordt reeds sedert een tiental jaren, en terecht, door de Dienstleiding voortdurend aangedrongen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 31