250 Ten slotte nog een enkel woord m.b. tot die grensverzekeringen waarvan afbraak, enz. niet strafbaar is nl. muren en ander stevig metselwerk. Legio zijn de gevallen, waarbij de eigenaren hun muren niet precies vogens hun grenzen bouwen. Het meeste komt dit tot uiting in wijken met gesloten bebouwing bijv. het Chineesche kamp. De daarvan op te maken meetbrieven, die uit den aard der zaak toch al niet gemakkelijk zijn worden hierdoor dikwijls buitengewoon moeilijk en tijdroovend. Nergens meer dan daar zijn grensoverschrijdingen schering en inslag en blijven teleurstellingen (men bedenke dat de grond daar zeer duur is) voor de eigenaren en koopers dan ook niet uit. Veelal komt er iets pas na jaren aan het licht, zooclat verhaal veelal zeer moeilijk wordt. Tegen dit niet volgens de grens bouwen schijnt wettelijk weinig te doen te zijn naar ik op Magelang van den Directeur van Gemeen tewerken vernam. Hoe het elders hiermede staat is mij niet bekend. Hier is n.b.m. een nuttige taak voor de bouwpolitie weggelegd, doch dan zullen er m.i. nieuwe bepalingen in het leven geroepen moe ten worden ofde bestaande bepalingen op de juiste wijze dienen te worden gehanteerd. Voor liefhebbers blijft hier een (waarschijnlijk niet moeilijk) technisch-juridisch kluifje over. A. W. VLEZENBEEK DE KADASTREERINGEN VAN BANDOENGAN EN KOPENG-GETASAN. Evenals Batavia zijn bergoord „de Poentjak", Making zijn „Batoe", Soerabaja zijn „Tretes" enz. heeft, zoo heeft Semarang zijn bergoorden „Bandoeng(an)" en Kopeng-Getasan. We zullen hier achtereenvolgens deze twee nederzettingen bespreken. I. De nederzetting Bandoeng (an). Het bergoord Bandoeng meestal -ten einde verwarring met de stad Bandoeng te voorkomen Bandoengan genoemd, is gelegen in de Residentie Semarang.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 32