251 Op en goed half uur afstand van de aan de zee gelegen hoofd plaats Semarang vormt het een waar paradijs voor vele Semarangers, die de hitte van de kustplaats wenschen te ontvluchten en een week end in de bergen willen doorbrengen. Vele blijvers prefereeren dit bergoord boven de meeste andere, aangezien het een droog klimaat heeft, makkelijk te bereiken is, niet al te hoog (=b 1000 meter) en dicht bij belangrijke wooncentra ligt. Ook vanuit Salatiga is Bandoeng(an) via Ambarawa in een half uur te bereiken, terwijl er een doorgaande verbinding is naar Temanggoeng-Magelang. De omstreken en vergezichten zijn buitengewoon mooi en vele tochten kunnen vanuit Bandoengan ondernomen worden naar ver schillende bezienswaardigheden, zooals oude Hindoetempels, zwa velbronnen en diverse bergtoppen. De groei en bloei bewegen zich dan ook nog steeds in stijgende lijn en zooals men wel bij elk opkomend bergoord ziet, ontwikkelen zich aldaar speciale toestanden op allerlei gebied, dikwijls niet altijd ten goede (grondspeculatie). Willen de lezers hierover meer weten zoo kan ik hen verwijzen naar het laatste nummer van Koloniale Studiën" van 1940, waarin een interessante bijdrage is opgenomen onder den titel „Satelliet plaatsen" van den oud-burgemeester van Palembang, den heer F. H. van de Wetering, die o.a. opzet en planvorming behandelt en de noodzakelijkheid van het vaststellen van een bebouwings- en uit breidingsplan voor dergelijke bergoorden tracht aan te toonen. Ook voor het Kadaster is dit een zeer belangrijk iets; immers welk nut kan het al niet trekken van een reeds van te voren ontwor pen en goedgekeurd wegenplan, bv. bij het vaststellen van de kadastrale afdeelingsgrens en de indeeling der kadastrale afdeeling in „bladen" of het ontwerpen van een polygoonnet. De groote verwachtingen, die men van dit bergoord als foren zenplaats van Semarang koestert, waren aanleiding om voor de toekomst met herhaaldelijke uitbreidingen rekening te houden. Daar bij het ontwerpen van het polygoonnet een behoorlijk uitbreidings-althans wegenplan niet ter beschikking stond, was het gemotiveerd ten einde het verband tusschen den te verzekeren polygoon en de toekomstige uitbreidingspolygonen niet verloren te doen gaan aan de geheele meting een triangulatie ten grondslag te leggen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 33