256 of langs dergelijke wegen loopt men de kans, dat ze binnen afzien- baren tijd gestoord worden, bijv. indien het Regentschap de wegen overneemt en overgaat tot verbetering daarvan. De consequenties voor het Kadaster zijn dan of terugstellen op de oude plaats of hermeting. Laat men echter de onmiddelijke verzekering met steenen palen na, dan komt men voor het feit te staan, dat de latere detailmetingen ten behoeve van de opmaking van meetbrieven van uit te geven gronden aanmerkelijk verzwaard worden. II. De nederzetting Kopeng - Getasan, Deze nederzetting welke reeds van ouds bekend is en eveneens is gelegen in de residentie Semarang op ongeveer 47 km van de hoofdplaats Semarang, ligt op een hoogte van db 1400 meter boven de zeespiegel en heeft zich in den loop der jaren gestadig uitgebreid tot een lengte van ongeveer 7 km. Jn tegenstelling met Bandoengan heeft hier uitsluitend lintbebouwing plaats langs den provincialen weg van Salatiga naar Magelang. 1Tn den laatsten tijd zijn er teekenen, dat Kopeng zich op zijn ouden dag eens in de breedte zal gaan verruimen, daar voor lintbebouwing (lengtegroei) nagenoeg geen plaats meer is. Ook dit bergoord is zeer in trek, vooral in de droge maanden van Mei tot December. In de overige maanden van het jaar heeft het vrij veel last van mist en regen, dit in tegenstelling tot de nederzetting Bandoengan. Jammer genoeg heeft een trianguleering hier niet plaats gehad en bestaat de technische grondslag alleen en uitsluitend uit een poly goon, aangesloten aan vier tertiaire punten van den Topografischen Dienst, waarvan één verworpen werd in verband met een te groote aansluitingsfout. Naar aanleiding van cle breedtegroei, welke in den laatsten tijd behoorlijke afmetingen gaat aannemen, dient m. i. om de volgende redenen een triangulatie alsnog overwogen te worden. Ie. Uitbreiding van het bestaande polvgoonnet kan slechts geschie den door nieuwe aansluitingen te bewerkstelligen aan andere T-punten, met de mogelijkheid, clat ook deze aansluitingspunten, in verband met het feit dat het Kadaster aan de nauwkeurig heid der coördinaten hoogere eischen stelt en ook moet stellen dan de Topografische Dienst, verworpen dienen te worden. i) Zie fig. II.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 38