267 (3) Bezwaren van belanghebbende tegen het vcrcischt aantal te plaatsen merkteekenen kunnen door hem worden onderworpen aan het oordeel van het Hoofd van gewestelijk bestuur, dat eene beslissing neemt, na den kadasterambtenaar of Gouverncmcntslandmcter gehoord te hebben. Artikel 7. (1) De rechthebbende op den grond is verplicht de tot verzekering der grenzen daarvan dienende merkteekenen in behoorlijken staat, ter ■beoordeeling van het Hoofd van plaatselijk bestuur, te onderhouden. (2) Bij niet-nakoming van deze verplichting wordt hij gestraft met eene boete van ten hoogste vijf en twintig gulden per merkteeken. (3) Bij verzuim wordt door genoemd Bestuurshoofd op kosten van den nalatige in dat onderhoud voorzien. We zullen thans nagaan in hoeverre de ordonnantie van 1912 wijziging bracht in de grensverzekeringsvoorschriften. Reeds in de considerans komt tot uiting dat de voorschriften betreffen de verzekering van de grenzen van alle grondenwaarvan meetbrieven worden opgemaakt. De beperking van S. 1882, dat de verzekering alleen voorschreef voorzoover het gouvernementsgron- den betrof en dan nog alleen, indien deze niet voorkwamen op blok- kaarten of kadastrale kaarten, verviel daarmee. De redenen, die ertoe leidden blijken ten deele uit de hierboven weergegeven nota van den chef van den Kadastralen Dienst aan den Directeur van Binnen- landsch Bestuur. Dat echter de bepalingen ook zouden gelden voor andere gronden dan die, welke het gouvernement in erfpacht, opstal of eigendom afstond, schijnt Polderman zoo vanzelfsprekend te hebben gevonden, dat hij daarvan de wenschelijkheid zelfs niet trachtte aan te toonen. Het scheen reeds algemeen gebruikelijk, vooral binnen de steden, ook bij splitsing, van reeds uitgegeven gronden, de nieuwe grenzen met pilaren of ijzers te verzekeren. Wat betreft het verzekeren van gouvernementsgrond, ook binnen de kadastrale af deelingen, schreef de landmeter D. L. Warnsinck 1 reeds in 1894: „Het is hier de plaats op te merken, dat bij elke aanvrage van gouvernements grond het betrokken gedeelte vóór de x) „Het Kadaster in Ncderlandsch-Indië", Tijdschrift voor K. en L. 1894, blz. 141.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 49