268 opmeting afgepaald wordt door steenen palen van hieronder aange geven vorm en afmetingen, op de hoeken te plaatsen. Ofschoon dit oprichten van palen volgens de voorschriften niet kan worden geeischt voor perceelen gelegen in gekadastreerde districten, zoo wordt den aanvragers toch altijd aangeraden die palen te doen plaat sen, en wordt deze raad bijna altijd opgevolgd". Ten slotte en dat moeten we vooral niet uit het oog verliezen schreven alle vroegere regelingen slechts het plaatsen van palen voor, voorzoover niet werd beschikt over vaste (basis)punten, als bedoeld in S. 1837-3, de landmetersinstructie. Het verband met die instructie werd geheel verbroken; of er al dan geen basispunten aanwezig- waren en of de gronden werden opgemeten door gouvernements- of kadasterlandmeters, dat alles deed niets meer ter zakede nieuwe ordonnantie gold algemeen Juist door die algemeenheid echter, doet het vreemd aan, dat het hoofd aanvangt met het woord Kadaster". De voorschriften hadden niet enkel betrekking op gronden, die door het Kadaster" werden opgemeten doch evenzeer op gronden, gelegen in gebieden x), waar de gouvernementslandmeter zijn bedrijf uitoefende. Doch al had de invloedssfeer van het Kadaster zich over geheel Xed.-Indië uitgestrekt, dan was er m.i. nog niet de minste aanleiding geweest om aan de regeling een dergelijk hoofd te geven. Zooals we reeds zeiden was het verband met de Instructie voor den Gouvernementslandmeter verbroken. Dat verband was onder de vorige regelingen al twijfelachtig, doch thans was het er niet meer. Lezen we regeling van 1912 goed na, dan treft het ons, dat ze geen enkel voorschrift voor den landmeter (van het Kadaster) in houdt de wetgever richt zich uitsluitend tot de aanvragers om opmeting ter verkrijging van een meetbrief. Slechts in een paar gevallen is de landmeter er zijdelings bij betrokken (art. 1, le lid art. 5; art. 6, leden (1) en (3)). Hoe is de wetgever er toe gekomen dat in dit verband vrijwel zinlooze woord „Kadaster" in de ordonnantie voorop te stellen? Gaan we daartoe nog even terug in de geschiedenis. BehalveSum. Westkust. Celebes en Ternate, betrof dit alle buitengewesten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 50