269 Het woord zien we reeds opduiken in het hoofd van de circu laire van den Directeur van Binnenlandsch Bestuur aan de Hoofden van gewestelijk bestuur, opgenomen in bijbl. 2997 van 1875 l). De ordonnantie van 1874 (S. 262) daarentegen droeg nog tot hoofd: „Gronden. Merkte eken en. Voorschriften ter verzekering In datzelfde jaar werd begonnen met de inrichting van een nieuw kadaster en het zijn waarschijnlijk de landmeters uit Holland geweest, die in 1875 den Directeur inspireerden tot het uit vaardigen van genoemde circulaire; ja zelfs is die, gezien de volledige kennis van kadastrale zaken die eruit blijkt, waarschijnlijk door het opkomend kadaster zelf opgesteld. Zoo is het te verklaren, dat het woord Kadaster" in den aanhef verzeild raakte. Bovendien hield de circulaire in hoofdzaak richtlij nen in voor de opmaking van meetbrieven, waarom daarin het slag woord Kadaster niet geheel misplaatst was, ook al niet, omdat ten slotte alles nog steeds gebaseerd was op S. 1837. Doch toen men in 1882 nieuwe grensverzekeringsbepalingen invoerde, werd het woord daarin overgenomen, denkelijk weer door toedoen van het Kadaster, terwijl toch deze ordonnantie slechts enkele ondergeschikte bepalingen voor den landmeter inhield, en overigens met het Kadaster niets had uit te staan. Bij de aanvulling in 1893 ging men uiteraard op denzelfden voet voort en toen in 1912 door een ambtenaar van het Kadaster een nieuw voorschrift werd opgesteld, volgde hij in dezen als van zelf sprekend zijn voorgangers, zich daarbij niet realiseerend, dat het woord Kadaster" als middel tot rubriceering der ordonnantie vol komen onjuist was. Geheel in strijd met den gedachtengang, die leidde tot het overnemen van de aanduiding „Kadaster" was het feit, dat overal waar iets beslist zou moeten worden, niet het Kadaster doch het Binnenlandsch Bestuur, in de meeste gevallen vertegenwoordigd door het Hoofd van plaatselijk bestuur, die taak werd opgedragen le. De meetpaden moeten worden uitgekapt met voorkennis van het H. F. B. (art. 2). x) Zie blz. 176 en 177 van dezen jaargang.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 51