271 3e. De landmeter adviseert belanghebbende inzake het aantal te plaatsen merkteekens (art. 6, le lid). 4e. De landmeter is adviseur van H.P.B. ingeval betrokkene be zwaren maakt tegen het aantal merkteekens (art. 6, 3e lid). 5e. Het Hoofd van het Kadaster geeft zijn meening weer, als de Directeur van B. B. moet beoordeelen welke merkteekens te gebruiken, indien ijzers te duur zijn (art. 3, 4e lid). Uit dit alles blijkt wel dat het Kadaster aan het spel der grens- verzekering ter nauwernood deelneemt. Zijn rol die het daarbij vervult is een lijdelijke; het adviseert in sommige gevallen, doch beslist nooit. Uit de artikelen 2 en 3 zou men nog een negatieve rol van het Kadas ter kunnen afleidenhet mag niet meten alvorens de meetpaden gekapt en de merkteekens geplaatst zijn. Een uitdrukkelijk verbod te dien aanzien houdt de ordonnantie echter niet in. Wat is de oorzaak dat de merkteekenordonnantie tenslotte een dergelijk wonderlijk aanzien kreeg? E.e.a. schuilt in den niet volledig gerealiseerden wensch om drieërlei belangen te beschermen. le. De belangen van het land, dat weer in het bijzonder rekening- had te houden met die van de inheemsche bevolking. Men wilde onrechtmatige uitbreiding van met westersche rechten uitgege ven gronden ten koste van de inlandsche bezitrechten voorkomen, en meende daarin te kunnen voorzien door eens en voor al, zoo wel op de kaart als op het terrein, aan te geven hoever die af gestane rechten zich uitstrekten. Dat op deze wijze ook de belangen van 's Lands financiën gediend werden, behoeft geen nader betoog. 2e. De belangen van den particulier, van den zakelijk gerechtigde. Bij al dergelijke bepalingen schermt men gaarne met het woord rechtszekerheid. Van oudsher is men in Indië van het idee uitgegaan, dat die rechtszekerheid, behalve het bestaan van een goed overschrijvingsstelsel en een goed ingericht kadaster ook de aanwezigheid van merkteekens ter plaatse behoeft. 3e. De belangen van het kadaster, dat naar men zegt sneller, dus economischer kan werken, indien het te allen tijde vaste punten tot zijn beschikking heeft om daaraan de metingen te kunnen vastleggen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1940 | | pagina 53