9 het sluitstuk geweest van de vroegste kartografie, omdat na den val van het Romeinsche Rijk de kaarteering in het duistere niet verzinkt, waaruit het pas na vele eeuwen weer te voor schijn komt Ea mijn vroegere uiteenzetting zal het duidelijk zijn,waar ik de oorzaak zoek. Er zijn sedert geen wereldbeheerschen&e vorsten meer geweest. Wel kent men nog groote vorsten met een groot Rijk, doch van wereldbeheersehing is geen sprake meer.Feite lijk zijn het de groote ontdekkingsreizigers geweest, die de rol van de wereldheerschers hebben overgenomen en nieuw leven in de kartografie hebben geblazen. Tot dan kan men gerust zeggen, dat de kartografie gesluimerd heeft, al kent men nog wel kartografische proeven. Op de z.g. Peutinger kaart wil ik hier niet meer te diep ingaan. Deze kaart moet men niet beschouwen in het raam der tot nu toe besproken kaarten. Hadden deze alle een waarde we gens de daaruit sprekende pogingen om een duidelijk beeld van de aarde te geven, de Peutinger toont onomstootelijke een an dere opvatting. De Romeinen, die de laatste wereldheerschers waren, hadden ongetwijfeld behoorlijke kaarten van het over- heerschte gebied. Maar daarnaast beoefende men naarstig de aardrijkskunde in den vorm van reisboeken. De Peutinger nu heeft geen andere waarde dan die van een reiskaart, gegrond op of behocrende bij zulk een reisboek. Dat onze studie van die kaart ons tot verrassende nieuwe inzichten omtrent de kaarteeringskunst der Romeinen heeft geleid is iets, dat met bedoeling van de Peutinger als zoodanig niets te maken heeft Ik ben niet voornemens alle kaartwerken, ,die nu tot 1300 verschenen afzonderlijk te bespreken. Daartoe zou men de be doeling dier kaarten moeten kennen en bovendien zou men moe ten weten cf het zonder meer werk is, steunend op Ptolemaeus enz. of dat er nieuwe (en daarbij slechter) pogingen zijn ge daan om los van het vroegere ook eens tot een wereldkaartee- ring te komen. Het meest bekend uit die periode is de z.g. Ravenna Ccs- mographia met kaart, welke laatste helaas verloren is gegaan. Wel heeft men eenige malen gemeend, die kaart op het spoor te zijn gekomen, maar tot heden is dit inderdaad mislukt. Hu breekt het tijdperk aan van de ontdekkingsreizen,waaraan de uitvinding van het kompas, of liever gezegd, de algemeene toepassing van het kompas de mogelijkheid heeft geschapen om doelbewust vaste routes uit te stippelen en te bevaren. Wij herinneren aan een Marco Polo, de vele Portugeesche vaarten, waartoe o.a. de ontdekkingsreis van Colribus gerekend kan wor den, van Albuquerque, Magelhan en zoovele anderen. Tanz elf sprekend werden daarbij de aardrijkskundige details

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 12