10 steeds uitgebreid en verbeterd en zooals wij reeds vroeger be toogden, speelde daarbij de uitvinding van de drukkunstdie de gegevens onder meer oogen vermocht te brengen, een buitenge woon grooten rol. De kaarteering werd nu steeds beter, vooral het Middel land sche zeegebied, een handelsgebied toenmaals van den al— lereersten rang, werd nu uitmuntend gekaarteerd. Daar Italië in dezen handel een uiterst voornamen rol speelde is het geen wonder, dat daar ook de kaartdrukkunst zijn beste beoefenaars vond, zoodat de eene kaart na de ander verscheen en het aan tal kartografen legio werd. Een opsomming is niet eens meer mogelijk. Het eerste pogen ging voor de wereldkaarteering uit naar Ptolemaeus wiens kaarten nu opnieuw gedrukt werden van koper gravure. In den'treure herhaalde dit zich 100 verschillen de uitgaven zijn bekend) tot men ook de wereldkaarteering. ging verbeteren. In 1475 verschijnt voor het eerst het handschrift van Pto lemaeus in druk, terwijl de kaarten spoedig volgden. In 1493 werd een Kroniek der geheele wereld uitgegeven te Neurenberg (Hartmann Schedel). Deze kaarten waren in houtsnede uitge voerd De Zwitser Sebastian Munster deed reeds moeite gegevens van inwoners te verzamelen en tot kaarten te verwerken. Be roemd is zijn kaart van Amerika bij de Cosmographiae introduc- tio (1507)) van Waldseemüllerhoewel later nog veel meer van hem verscheen. Voornamelijk waren deze kaarten nog Porto lanen, d.w.z. de havens (soms met hun eigendommelijkheden) komen daarop "bijna uitsluitend voor. De Italiaansche kaarten van Bertelli 1560) waren een voorbeeld van de kaartverbe- tering als gevolg van den Middellandschen Zeehandel. De be hoefte aan die kaarten deed zich echter pas goed kennen,toen de Nederlanden (toentertijd zoowel de N. als de Z.Nederlanden) zich op den i'/ereldhandel wierpen. Allereerst vestigden zich de kartografen te Antwerpen, waar de kaartwinkels en kaart- drukkerijen volop werk hadden en zaken deden. De eerste, die hier opvallend werk bracht, was Abraham Ortelius. Bescheiden doch zeer fraai zijn de kaarten.Zij heb ben een vrij zakelijk karakter, hoewel de kunstgrepen van het gr,aveervak hier duidelijk kenbaar zijn. Zijn oudste kaart is die. van Portugal (1560) waaruit weer duidelijk blijkt, hoe de kaartdrukkerij inderdaad verhand houdt met de behoefte, daar te verwachten is, dat Juist daar wegens den oplevenden han den en zeevaart veel kaarten noodig waren. Wr moeten er hier trouwens op wijzen, dat deze kaarten, overeenkomende met zéér eenvoudige landkaarten uit onze schoolatlassen, het eenige materiaal waren, waarover men be schikken kon, zoodat ze toenmaals de rol speelden van de

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 13