DB EAARTEERIITG UT VROEGERE TUDEW (Lezing gehouden op onze algemeene vergadering van 16 Dec.193 door den heer C.A.J. von Frijtag Drabbe, Hoofd van den Qpne- mingsdienst van den Topografische Dienst.) Algemeen overzicht. Heeds van de oudste tijden af hebben de meer ontwikkelde volkeren getracht zich een beeld te vormen van het door hen bewoonde gebied. Bn niet alleen werd volstaan met het zich in gedachten uitbeelden van dat gebied, men trachtte zulks ook teekenkunstig op te lossen. Vooral toen men zich, door ontstaan van handel en industri moest begeven naar de productie— of afzetgebieden,werd alras het gemis aan kennis van den te volgen weg als hinderlijk on dervonden. Het mag dan ook in het geheel geen verwondering wekken, ds juist de zeevaarders, die dat gemis het meest aan den lijve or. voelden,;- trachtten te komen tot een kaarteering, die beschouwd moest worden als wegwijzer naar het gebied, waarheen gevaren moest worden. Het spreekt vanzelf, dat eerst zonder meer de gedachte mos zijn uitgegaan naar een zeer eenvoudigen wegwijzer, en dat eerst later met het groeien der mogelijkheden, ook scherpere eischei werden gesteld aan de nauwkeurigheid dier wegwijzers. Dit streven loopt dan ook als een roode draad door de oude cartografie en steeds weer zal men zien, hoe de ontdekkingen, verricht door de zeevaarders, hun stempel drukten op de kartc grafische resultaten. Vanzelfsprekend zijn vele van de alleroudste kaartwerken verloren gegaan, zonder dat ons daaromtrent ook maar iets teï kennis is gekomen. Zeker is, dat reeds lang voor onze jaarte] ling kaarten werden vervaardigd. Zoo is bekend, dat 600 v.C, door den Griek Anaximander een kaart werd vervaardigd van het toenmaals bekende ge&eelt* van de wereld. Begrip omtrent den bolvorm onzer aarde was er toen schijn baar nog niet. Men leefde nog in de veronderstelling, dat hei gevaarlijk was, den oceaan te ver te bevaren, daar zulks ten gevolge zou kunnen h-'.Vbor., dat men van de aarde afviel. De eerste, ctie werkelijk wetenschappelijk kaarteeringswerk verrichtte was wel Claudius Piolemaeuseen in Egypte wonend Hoiaein. Deze paste voor het eerst een projectie, en wel de

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 2