De kaart van Eratosthenes leert ons intusschen tal van nieuwe zaken. Alle vormen van landen aan de Middellandsche Zet zijn weer verbeterd.. De Nijl is tot aan zijn oorsprong bekend es bewonderenswaardig goed gekaarteerd voor dien tijd. Een heel goede conceptie heeft de kaarteerder van Arabië. De Arabische golf is weer verbeterd en de Perzische golf, die voor het eert afzonderlijk door Dicaearchus is aangegeven, is ook duidelijker uitgebeeld met Euphraat en Tigris. Blijkbaar is bovendien de Ganges en de Yangtse-kiang afgebeeld, wel een bewijs, hoe ver de wereldzeeën al bevaren werden. Op den Atlantschen Oceaan waagde men zich ook reeds verder en zien wij nu Ierland voor gesteld, terwijl vanaf de Belgische kust de N.-kust geheel is weggelaten, hoewel men blijkens de teekening al begreep, dat daar de zee omheen liep. Duidelijk is uit deze kaart bovendien, dat men den bolvorm van de aarde reeds aanvoelde, getuige de meridianen, die van uit het midden steeds dichter opeen zijn aangegeven. Het merk waardigste van alles is evenwel, dat de kaart Juist uitbeeldt, wat op één halfrond te zien is, zoodat het haast schijnt, dat men de ligging op den bolvorm ook reeds eenigermate berekend had. Het Z. deel van Afrika is niet aangegeven. In dit opziol schijnt dus de schipper, die om Afrika heenvoer geen duidelijke berichten meegebracht te hebben. Tenslotte valt op, dat Eratosthenes reeds een meting van h« gekaarteerde gebied heeft aangedurfd. Hierop volgt een bekend geworden globe van Crates. Het lijdt nu geen twijfel meer of men is op de hoogte van de bolvormige gedaante van de aarde, die, zooals ik reeds aangaf, door de overigen wel degelijk eveneens moet zijn vermoed. Deze globe, hoe oppervlakkig schijnbaar ook, leert ons weer nieuwe gezichtspunten. Ook nu is klaarblijkelijk voortgebouwd op de vroegere kaarte< ring, doch nu is een nieuw element naar voren getreden. Allei eerst blijkt nu Crates weer meer aan te voelen van den vorm vai Afrika. Immers wij zien het gebied van Eratosthenes weer afge beeld, dan een zee en daaronder zet zich Afrika voort.Wat le« ren wij hieruit? Ons inziens dit, dat men door zijn handelsbe trekkingen (en veroveringstochten) bekend was met het N.deel van Afrika. Dat men wijders wist, dat de kust zoowel in het W. als in het 0. sterk terugweek (Golf van Guinea en de bocht van Somaliland)waaruit men geconcludeerd heeft, dat hier de zee doorliep, terwijl vermoedelijk door de vaart om Afrika heen he kend was, dat de Z.punt van Afrika veel Zuidelijker te vinden was Typischer échter is het land, dat Crates op de W.helft kaai teert daar dit, althans voor zoover uit het mij ten dienste staande teekeningetJealleen maar te verklaren is uit een be kendheid met K. en Z. Amerika. Bekend is trouwens, dat Columbi

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 8