2 Voor de afbeelding van ons land wordt de aarde dus als een zuivere bol beschouwd met een gemiddelden straal van 6382645 m. Zuivere afbeelding zou nu ook alleen door een bol gelegerd kunnen worden. Maar om een oppervlak van ons land ook maar eenigszins in details weer te geven zou de globe al zoo for midabel van omvang worden, dat hiervan om praktische redenen volledig moet worden afgezien. Bij de afbeelding van een bolgedeelte op een plat vlak heefb men de keuze tusschen talrijke onderling verschillende metho den; een bewijs,dat de eéne zuivere methode niet ter beschik king staat. Nu geen zuivere gelijkvormigheid. De resultaten van de verschillende methoden zijn hier min of meer in aan schouwelijkheid overeenstemmend met de werkelijkheid. En, het wordt hier reeds terloops opgemerkt: de stereografische pro jectie slaat in dubbelen zin geen slecht figuur. Bij de afbeelding van een plat vlak en bij de afbeelding van een bol op een kleineren bol werd onder meer aan twee eischen zuiver voldaan: 1. hoeken werden ongewijzigd overgebracht; 2. gelijke oppervlakteverhouding van overeenkomstige figu ren op terrein en afbeelding op alle deelen van de afbeelding. Bij de weergave van een bol op een plat vlak kan niet ge lijktijdig worden voldaan aan deze beide voorwaarden. De ste— reografische projectie voldoet slechts aan den eersten eisch. Verlangt men b.vt plantengroei en kultuurvormen van de aarde of een groot deel ervan in 'kaart te brengen, dan zal men een kaartconstructie kiezen die aan den tweeden eisch voldoet. Om dus den bol op een plat vlak af te beelden, zouden de n punten van de oppervlakte eerst kunnen worden afgebeeld op een raakcylinderdie dan op een plat vlak kan worden afge wikkeld. Of, als we aan Nederland denken, eerst op een raak- kegel, die den aardbol raakt volgens den breedtecirkel (-pa rallelcirkel) van Amersfoort b.v. De kegelfiguratie zou dan op een plat vlak kunnen worden overgebracht. In tegenstelling tot deze cylinder- en de kegelconstructie s brengt de ste— reografische projectie de teekening van het boloppervlak rechtstreeks op een plat vlak over. Ze behoort tot de groep constructie's die (de naam verraadt het al) in de wiskunde worden aangeduid met porjectie's* Om het nog juister uit te drukken: de stereografische projectie is een vorm van centrale projectie. Het woord perspectief is voor sommigen misschien vertrouwder in dit verband. Wat wordt nu onder centrale projectie verstaan? Behalve een gegeven voorwerp in de ruimte nemen we nog een plat vlak aan: het projeetie—vlak tafereel en een punt: het oog of nemt-ru mEen eenvoudig voorbeeld kan dit verhelderen. We zitten in de kamer en zien buiten een huis. Doen we een oog dicht, dan kunnen we het

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 3