ren.. Nadat de veranderingenopgenomen in den ingeleverden staat 75..van kracht zijn geworden., wordt het bijblad bijgewerkt. Aan deze werkwijze blijft een bezwaar verbonden, nl. dat ten gevolgde van de radeering der vervallen lijnen de nieuwe mede van het plan kunnen- verdwijnen. Het verdient daarom aanbeve ling, bij de kaarteering net deze omstandigheid rekening te houden. Indien de gekaarteerde potloodlijnen (scheidingen, loodlijnen en verlengden) eenigszins langer doorgetrokken zijn, is men dikwijls in staat na radeering den nieuwen toestand te herstellen, zonder opnieuw het veldwerk te hoeven te raadple gen. De geprikte kaarteergaatjesdie ten gevolge van de ra deering niet geheel verdwijnen, blijven de punten vormen, waar door getrokken wordt. Op niet hermeten bijbladen verdient het slechts aanbeveling niet te ingewikkelde metingen rechtstreeks te kaarteerenin dien de materieele toestand van het bijblad zich daartoe leent. E. Vergrooten en verkleinen. a. Coördinatenmethode Men wil den twaalfhoek ABCDEFGHIKLM (fig. 23) verkleinen op 1/4 (nl. van 1 250 op 1 1000De oppervlakte wordt dan 1/16. Men kan op de teekening 1 a 250 een lijn PQ. aanbrengen en daarop loodlijnen neerlaten uit de hoekpunten van den twaalf hoek. De voetpunte-n van deze loodlijnen worden achtereenvol gens met behulp van een biseau afgelezen. Het vierde deel van eik dezer aflezingen wordt telkens uitgezet op een lijn,aange bracht ter plaatse, waar men de verkleinde figuur wil verkrij gen. Vervolgens worden in de aldus gevonden punten loodlijnen opgericht, waarvan de lengten het vierde deel zijn van de overeenkomstige loodlijnen op de teekening 1 a 250. Nadat de toppen der loodlijnen verbonden zijn door rechte lijnen, is de verkleining tot stand gekomen. Opmerkingen. 1) Had men de lijn PQ, laten samenvallen met een zijde (bv. DE of HG) of laten gaan door twee hoekpunten (bv. A en E), dan zou daardoor het aantal loodlijnen met 2 verminderd zijn. 2) Napassing van de lengten der zijde geeft controle. 3) De overeenkomst met een opmeting te velde is duidelijk.Het onderscheid bestaat hoofdzakelijk in de gebezigde gereedschap pen, metalen liniaal, driehoeken, passer en transversaal- schaal of biseau en piquoir, tegenover jalons, meetband en pr i srna ,4) Bij figuren van grooten omvang zal het noodzakelijk zijn op meerdere lijnen te proiecteerenDe onderlinge ligging van deze lijnen wordt door loodlijnen of on een andere wijze (bv.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 20