'H d. Methode met millimeterpapier ..Op de te vergrooten of te verkleinen figuur wordt transpa rant miilimeterpapier gelegd. Op het papierwaarop de ver grooting of verkleining get eekend moet worden, brengt men in potlood een ruitennet aan. De zijden der vierkantjes worden evenredig grooter of kleiner dan de vierkantjes van het mil limeterpapier. De snijdingen van de lijnen in de te vergrooten figuur met a H JJJ Elil lime terpapier worden uitgepast en ver groot of verkleind ull:ge2êt. Gemakshalve plaatst men letters en cijfers bij de verdeeling in vierkanten. Het uitpassen gaat vlug met een zgn. reductie- of propor tiepasser. Ook voor de andere eerder omschreven werkwijzen kan men een reductiepasser bezigen. Ook ondoorzichtig millimeterpapler kan gebruikt worden. In dit geval wordt de vergroote of verkleinde figuur op het mil limeterpapier geteekend.Evenredig kleinere of grootere vier kanten worden éérst in potlood op de origineele teekening aangebracht e. Pantografische methode. Ook kan men voor vergrooten of verkleinen de pantrograaf gebruiken. Alleen met de zgn. precisie-pantograaf zijn nauw keurige resultaten te bereiken. Het principe komt op het vol gende neer. AE, CD, CE en BE (zie fig. 26) zijn linealen, die paarsgewijs evenwijdig loopehd aan elkaar bevestigd zijn.Punt A wordt vastgezet. Punt C bevat een potlood; punt F een stift. Doorloopt punt F den omtrek (gestippeld) van een figuur, dan beschrijft punt C dezen verkleind. De mate van verkleining is afhankelijk van de verhouding der gelijkvormige driehoeken ABF en AEC. Men kan deze verhouding veranderen door de bevesti ging van de punten E en D te verplaatsen. De linealen zijn op bepaalde plaatsen doorboord en bevatten daarbij op punten, die met elkaar correspondeerende mate der verkleining. "Vergrooten wordt verkregen door verwisseling van de punten C en F. f. Fotografische methode. Vergrooten en verkleinen langs fotografische weg geschiedt aan de fotografische inrichting, verbonden aan het bureau van den landmeetkundigen dienst te Amsterdam. De kaart wordt daartoe opgezonden met vermelding van de schaal, waarop de foto moet gemaakt worden. s Gravenhage B.J. Lensen, J.H.H. Bongaerts.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 22