nieuwingsdienstgescheiden van het kadaster en wil de over tollige landmeters belasten met de leiding der afzonderlijke hermetingen. Met uitsluiting echter van de teekenaars wil hij het overige (tijdelijke) personeel rècruteeren uit werklooze hoofdarbeiders, waaronder vele honderden zijn, geschikt en be kwaam om bij zoo'n vernieuwingsdienst nuttig werk te verrich ten. BJj eèn eerste selectie zouden b.v. artillerie- en genie- officieren en zij, die einddiploma HBS met 5j.c. met goede wiskundecijfers bezitten, gekozen kunnen worden, terwijl de ar beidsvoorwaarden, ook voor jonge officieren die anders de wanhoop nabij zijn, aanlokkelijk moeten zijn. Hierin zit een gevaarlijke tendenz. Indien werkloozen, of het officieren of anderen zijn, geholpen kunnen worden dan dient dit zoo mogelijk te gebeuren en van ons kan men op volledige medewerking rekenen, doch deze hulp mag niet ontaarden in een soort philanthropie voor een bepaalde groep en dan nog wel ten koste van anderen. Ons standpunt is, dat gepoogd moet worden voor ieder een passend tijdelijk emplooi te vinden, doch men moet er voor waken menschen te plaatsen in een functie,welke voor anderen meer geschikt is en dan nog bovendien de beloo ning aanlokkelijk te maken. De schrijver vergeet dat er, gezien in het licht van zijn be schouwing^ ook een aantal overtollige teekenaars zal ontstaan, die ook in de eerste plaats nuttig werk bij dien vernieuwings dienst kunnen verrichten. Sinds jaren waren de teekenaars te velde bij hermetingen werkzaam en zij zijn juist voor deze werk zaamheden uiterst geschikt bevonden, hetgeen den schrijver be kend is, omdat hij dit zelf in een rapport hééft vastgesteld. Daar deze veldwerkzaamheden voor den teekenaar een zij het lichte, doch zeer gewenschte verbetering beteekenen,gaat het niet aan die functie maar voor anderen te bestemmen, omdat dit gaat ten koste van de toekomst van den teekenaar. Ernstige bezwaren hebben we tegen de voorstelling, dat de door den schrijver verkozen werklooze hoofdarbeiders, binnen enkele maanden reeds goed werk kunnen leveren, daar het van zelf spreekt, dat daarbij niet kan worden vastgehouden aan de eischen welke tot nu toe steeds aan het personeel werden ge steld, zelfs: daar organisatorisch de hand gelicht moet wor den met de eischen van vakbekwaamheid. Het heeft ons ver baasd, dat de schrijver aan de uitvoering niet twijfelt, omdat men ook bij de oprichting van het kadaster niet beschikte over voldoende deskundig personeel en de resultaten, gezien in het licht van dien tijd, nog steeds onze bewondering wek ken. Onderstreepingen van ons) Helaas kunnen we deze bewondering niet deelen. Maar al te zeer zijn ons, naast de ongetv/ijfeld goede resultaten, ook de slechte bekend. De laatsten zijn nog dagelijks een bron van

Orgaan der Vereeniging TAK | 1940 | | pagina 24